Počet hrozeb roste a rizika se mění. Čeho se ředitelé korporací aktuálně nejvíce bojí? | info.cz

Články odjinud

Počet hrozeb roste a rizika se mění. Čeho se ředitelé korporací aktuálně nejvíce bojí?

Počet hrozeb roste a rizika se mění. Čeho se ředitelé korporací aktuálně nejvíce bojí?
 

Zničená reputace a počítačová kriminalita. To jsou podle letošní světové studie poradenské společnosti BDO ta největší rizika, kterých se ředitelé významných společností obávají. „Počet a komplexita nových hrozeb navíc neustále rostou,“ komentuje data pro INFO.CZ partner české pobočky poradenské společnosti BDO Petr Kymlička. 

Ty tam jsou časy, kdy byly největší obavami firem povodně ve sklepě či oheň na střeše. Podle letošního žebříčku Global Risk Landscape Index, který zpracovává poradenská společnost BDO, se světoví ředitelé nejvíce obávají zničení reputace a hodnoty své značky. Na dalších místech pomyslných stupňů vítězů se umístily obavy z počítačové kriminality a z ekonomického zpomalování. 

„Ředitelé si více uvědomují význam reputace, která je velice důležitým faktorem pro rozlišování v rámci konkurence. Přístup firem nejen k zákazníkům, ale také k širšímu okolí, má stále větší hodnotu. Dnešní svět je navíc založený na rychlé výměně informací,“ komentuje pro INFO.CZ výsledky letošního žebříčku Petr Kymlička, partner v české pobočce společnosti BDO. „Takřka každý má přístup k velkému množství údajů na internetu či sociálních sítích, proto i relativně malý problém se může rozšířit velice rychle, často navíc bez možnosti reálného ovlivnění ze strany společnosti, například v případě zneužití,“ dodává.

Obavy ředitelů navíc často ovlivňují média, vyplývá ze studie. Až 76 procent respondentů totiž přiznává, že jejich vnímání rizik je alespoň zčásti založeno spíše na příbězích z médií než na analytickém zhodnocení hrozeb. Podle Kymličky lze zjištění z průzkumu vztahovat i na české ředitele korporací, kteří si ale možná častěji než jejich kolegové z průzkumu zachovávají chladnou hlavu. 

„Česká republika se od západní Evropy příliš neliší, jediným rozdílem může být to, že některá rizika zde nejsou zřejmě chápána tak vyhroceně. V situacích, kdy manažeři v západní Evropě již panikaří, třeba kvůli zmíněné reputaci, si tuzemský management zpravidla zachovává zdravý rozum,“ vysvětluje Kymlička. 

Průzkum se rovněž zaměřil na současný pohled ředitelů na klíčová rizika v dlouhodobějším horizontu. Vrcholní manažeři tak například očekávají, že v roce 2025 bude největší hrozbou narušení ochrany osobních údajů.

„Ochrana osobních údajů jde ruku v ruce s kyberbezpečností, kterou velká část respondentů považuje za jedno z největších rizik dnešní doby. Pro zabezpečení citlivých dat je nutné investovat podstatné prostředky do IT systémů a ukazuje se, že dostatečné investice nejsou pravidlem ani u největších globálních společností s miliardovými obraty,“ dodává Lukáš Hendrych z BDO. 

Průzkumu Global Risk Landscape se letos zúčastnilo přes 500 exekutivních ředitelů z celého světa; firmy, které tito ředitelé řídí, mají minimální obrat alespoň miliardu dolarů. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud