Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pohřebnické služby žijí z šedé ekonomiky, říká ředitel pražského Pohřebního ústavu Julius Mlčoch

Pohřebnické služby žijí z šedé ekonomiky, říká ředitel pražského Pohřebního ústavu Julius Mlčoch

V pohřebnickém byznysu funguje až 450 podnikatelů, jen v Praze bojuje o klienty sedmnáct pohřebních služeb. Pohřby jsou navíc v České republice výrazně levnější než v okolních zemích a podle ředitele Pohřebního ústavu hl. m. Prahy Juliuse Mlčocha to pak vede k nekalým praktikám. 


Jak hodnotíte zákon o pohřebnictví, jak ho loni prosadila ještě jako ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová?

Po novele zákona o pohřebnictví jsme dlouho volali. Ta poslední byla v roce 2006, mezitím začal platit nový občanský zákoník a zdravotnické zákony. Takže bylo třeba udělat určité úpravy. Paní ministryně byla ochotná, ustavila se komise. Tam se to trochu zvrtlo, protože ta komise se skládala ze zástupců ministerstev a v tak obrovské skupině se něco těžko dohaduje a vysvětluje. Zvlášť když tam nejsou lidé, kteří o tom něco vědí. Z praxe tam bylo lidí jen pár.

Zákon dopadl, jak dopadl. Vyplynula z něj spousta úkolů, které musí pohřební služby provádět. Je to administrativa, která má údajně dokladovat činnost, aby kontrolní orgány mohly kontrolovat. Ale ono to spíše tu pohřební službu zatěžuje. V porovnání se zákony jiných zemí jsou tam ustanovení, která tu činnost trochu otevřela. Ve světě nesmí pohřební služby tak moc inzerovat, musí dodržovat více pravidel týkající se etiky vůči obyvatelstvu. To se tím zákonem u nás trochu otevřelo a některé pohřební služby začaly používat praktiky, které nejsou zrovna pro pohřebnictví vhodné.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744