Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pojišťovny jsou po vichřici v jednom kole. Lidé už nahlásili škody za miliardu

Pojišťovny jsou po vichřici v jednom kole. Lidé už nahlásili škody za miliardu

Škody, která způsobila klientům pojišťoven nedělní vichřice, se blíží miliardě korun. Zhruba čtvrtinu případů pojišťovny vyřešily. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Nejvíce škod zapříčinily popadané stromy na střechy, ploty a auta.

Česká pojišťovna měla ve 14:00 nahlášeno 8500 škod za více než 220 milionů korun. Nejvíce jich je ze Středočeského (2200 škod za 60 milionů korun) a Ústeckého kraje (1250 škod za 33 milionů korun). „Mobilní technici jsou v terénu, posílili jsme týmy telefonních operátorů tak, abychom mohli přijímat co nejvíce hovorů,“ řekla ČTK mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Kvůli orkánu Kyrill, který udeřil před deseti lety, klienti nahlásili ČP 42.000 škod. Vichřice Emma v roce 2008 způsobila přes 18 000 škod.

Kooperativě klienti nahlásili 5800 škod za celkem 200 milionů Kč. Z toho likvidátoři zhruba 500 škod vyřešili a klientům pojišťovna vyplatila asi 200 000 Kč na pojistném plnění. „Předpokládáme, že největší nápor hlášených škod již máme za sebou, do konce týdne jich přibude pravděpodobně ještě několik set,“ uvedl mluvčí Milan Káňa. Většina škod vznikla na nemovitém majetku, jde tedy o poškozené střechy, okna či zatečení do nemovitostí, nahlášeno je i 200 poškozených vozů.

Allianz k dnešnímu dni eviduje škody po víkendové vichřici za 80 milionů korun. Nejvíce hlášených pojistných událostí je z Prahy, Brněnska a Ústeckého kraje. Největší škodu způsobily podle Kateřiny Ikráthové z tiskového oddělení popadané stromy, které dopadly na domy a auta. Nejčastěji jsou nahlašovány domy se zničenou střešní krytinou, zdevastované ploty a rozbitá auta, na kterých skončily větve či jiný materiál sebraný větrem, podotkla.

Počet škod klientů České podnikatelské pojišťovny zatím převýšil tisícovku a jejich celková výše se pohybuje kolem 38 milionů Kč. „Celkový odhad se dostává na 65 milionů Kč,“ uvedla mluvčí ČPP Renata Čapková. Vichřice poničila především střešní krytiny, mnohdy se stalo, že odlétla celá střešní konstrukce. Generali měla dnes 1190 škod za 40 milionů korun. Uzavřena je asi čtvrtina nahlášených škod. „Posilujeme kapacity mobilních techniků v severních a středních Čechách,“ poznamenal mluvčí pojišťovny Jan Marek.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744