Články odjinud

Přes 90 procent malých firem čeká zlepšení své situace. Čtvrtina chce nabírat nové zaměstnance

Přes 90 procent malých firem čeká zlepšení své situace. Čtvrtina chce nabírat nové zaměstnance

České malé a střední podniky vidí první polovinu letošního roku mimořádně optimisticky. Více než 90 procent z nich čeká zlepšení své ekonomické situace či zachování současného výborného stavu. A to i navzdory tomu, že jejich rozvoj výrazně brzdí nedostatek kvalifikované pracovní síly. České firmy jsou nejoptimističtější v Evropě. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory mezi 521 tuzemskými podniky.

Třetina podnikatelů očekává další zlepšení své situace co do obratu, počtu zaměstnanců, cen produkce či služeb, rozsahu investic nebo stavu zakázek a objednávek. Téměř čtvrtina podniků chce nabírat další zaměstnance. Letos chce dále navyšovat investice přes 30 procent firem.

Hospodářská komora výsledky šetření zpracovává společně s asociací UEAPME (European Association of Craft, Small and Medium-sized Enterprises) pro účely mezinárodního srovnání pomocí Indexu podnikatelské nálady malých a středních podniků.

Malé a střední podniky v zemích eurozóny jsou optimističtější, hodnota indexu v nich dosahuje v průměru 83,1, v evropských zemích mimo eurozónu je to 73,5. „Srovnáme-li české výsledky s vybranými skupinami evropských zemí, vidíme od poloviny roku 2015 zvětšování rozdílů v rámci Evropy. Zatímco hodnoty indexu v zemích eurozóny se přibližují hodnotám ČR, nůžky mezi zeměmi platícími eurem a evropskými zeměmi používajícími vlastní měnu se rozevřely,“ uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Poměrně dramatický vývoj byl zaznamenán u zemí potenciálně nejvíce poškozených brexitem - tedy u Velká Británie, Irska a Dánska. Po čtyřech pololetích poklesu tam malé a střední firmy konečně očekávají zlepšení. Index zde ale dosahuje hodnoty 68,2.

Zlepšuje se i ekonomická situace v zemích eurozóny. To bude znamenat i silnější poptávku po českých výrobcích, což je zároveň pro proexportně orientovanou ekonomiku i velmi dobrým signálem, že rok 2018 by mohl být úspěšný.

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků publikuje dvakrát ročně organizace UEAPME na základě dat z šetření v rámci členských a partnerských zemí. Index je počítán jako průměr malých a středních firem, které nahlásily pozitivní nebo stabilní situaci a očekávají pozitivní nebo stabilní vývoj pro další období. Proto se index může pohybovat od 100 (vše pozitivní nebo neutrální) do nula (vše negativní).

 

Články odjinud