Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Raketově rostoucí byznys za desítky miliard. Toto v e-shopech nakupujete nejčastěji

Raketově rostoucí byznys za desítky miliard. Toto v e-shopech nakupujete nejčastěji

Češi loni v tuzemských internetových obchodech utratili celkově 98 miliard korun, meziročně o 21 procent víc. Stále častěji touto cestou shánějí i tzv. rychloobrátkové zboží, jako jsou potraviny nebo drogerie. E-shopy tvoří už skoro desetinu všech maloobchodních tržeb. Co na nich ale sháníme nejčastěji?

Češi nakupují na internetu nejvíce oblečení, kosmetiku a počítače. Oblečení či obuv si alespoň jednou ročně objedná v e-shopu 49 procent lidí. Kosmetický přípravek či parfém si pak objedná 39 procent zákazníků, počítače a notebooky si v e-shopech kupuje 35 procent lidí. Vyplývá to z výzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Ženy na internetu nejčastěji nakupují oblečení, kosmetiku a knihy. Muži pak počítače a notebooky, mobily a také oblečení. „V uplynulém roce si 59 procent žen objednalo alespoň jednou oblečení nebo obuv, 53 procent si pak pořídilo produkty pro zdraví a krásu - kosmetiku, parfémy a podobně," uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. Na třetím místě se objevily knihy se 41 procenty.

Muži naopak nakupují on-line nejvíce počítače, notebooky a hardware. V loňském roce 49 procent mužů alespoň jednou objednalo na internetu zboží z této kategorie. O druhé a třetí místo se pak dělí mobily a oblečení, které si objednalo alespoň jednou 40 procent mužů.

Z rychloobrátkového zboží Češi přes internet nejvíce nakupují volně prodejné léky, vitamíny, doplňky stravy a krmivo pro psy. Ukázala to studie GfK. Doplňky stravy v loňském roce on-line nakoupilo 25 procent zákazníků, kteří mají přístup k internetu. Kosmetiku přes internet pořizuje 23 procent lidí, parfémy 22 procent a potřeby pro psy a kočky 19 procent.

Hlavní motivací pro nákup rychloobrátkového zboží na internetu obecně je podle výsledků studie cena, s odstupem pak následuje úspora času, široký výběr, pohodlné dodání zboží, možnost srovnat ceny nebo fakt, že zboží lze sehnat pouze přes internet.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1