Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rána z milosti pro zadluženou CEFC. Švýcaři a Katar vycouvali z miliardového prodeje části Rosněfti

Rána z milosti pro zadluženou CEFC. Švýcaři a Katar vycouvali z miliardového prodeje části Rosněfti

Zadlužená čínská CEFC dostává další tvrdou ránu. Švýcarská těžební společnost Glencore a katarský investiční fond QIA vycouvaly z dlouho dojednávaného prodeje podílu v ruské ropné firmě Rosněfť do rukou Číňanů. Velký obchod za skoro 200 miliard měl mimořádný význam ze strategického, ale i politického hlediska, protože se symbolicky dojednával na nejvyšší možné úrovni a měl být znakem nově nabytého partnerství Moskvy a Pekingu. Poté, co čínské úřady začaly vyšetřovat šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga kvůli podezření z rozsáhlé hospodářské kriminality, dostala se dojednávaná transakce do stádia hibernace a zástupci CEFC přestali s protistranou komunikovat. Teď je podle agentury Reuters nebo webu Financial Times celý obchod definitivně u konce.

Vyšetřování bývalého šéfa CEFC a stále ještě poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga naplno odkrylo finanční potíže i pofidérní praktiky čínské CEFC. Firma, která působí za vydatné podpory Hradu i v Česku, pak naskočila na spirálu potíží a ty se brzy promítly i do chystaného nákupu přibližně 14procentního podílu v Rosněfti.

Číňané se začali opožďovat se splátkami a postupně se zcela odmlčeli. Glencore i státní katarský investiční fond přesto dávaly najevo, že jsou otevření dohodě a počítaly s pokračováním obchodu. Podle staršího vyjádření šéfa Glencoru pokračování nákupu schválila čínská vláda, která skrze státní instituce do zadlužené CEFC v kritické chvíli rázně vstoupila.

Podle Financial Times je teď celý obchod definitivně u ledu. „Těžařská společnost (Glencore) uvedla, že vydala pokyn k zastavení dohody o prodeji s odvoláním na dojednané podmínky tohoto kontraktu,“ uvádí respektovaný deník, který rovněž popisuje, že švýcarská společnost a katarský investiční fond rozpustily společný podnik, skrze který chtěly podíl prodat.

Z Kataru, který skrze zmíněný investiční fond drží i podíl ve švýcarské těžební společnosti, to shodou okolností dělá jednoho z největších akcionářů Rosněfti, která je pro Moskvu klíčovou ropnou společností. Dauhá tak posílí vztahy s Moskvou v období, kdy čelí bojkotu svých sousedů v Perském zálivu. Katar a Glencore budou nyní vlastnit podíly v Rosněfti přímo. QIA bude patřit 18,93 procenta a Glencoru 0,57 procenta.

Obchod se měl stát jednou z největších čínských investic v Rusku a měl posílit energetickou spolupráci mezi Moskvou a Pekingem. Patřičnou pozornost mu proto dávaly i špičky obou zemí - Vladimir Putin a Si Ťin-pching.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek