Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rána z milosti pro zadluženou CEFC. Švýcaři a Katar vycouvali z miliardového prodeje části Rosněfti

Rána z milosti pro zadluženou CEFC. Švýcaři a Katar vycouvali z miliardového prodeje části Rosněfti

Zadlužená čínská CEFC dostává další tvrdou ránu. Švýcarská těžební společnost Glencore a katarský investiční fond QIA vycouvaly z dlouho dojednávaného prodeje podílu v ruské ropné firmě Rosněfť do rukou Číňanů. Velký obchod za skoro 200 miliard měl mimořádný význam ze strategického, ale i politického hlediska, protože se symbolicky dojednával na nejvyšší možné úrovni a měl být znakem nově nabytého partnerství Moskvy a Pekingu. Poté, co čínské úřady začaly vyšetřovat šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga kvůli podezření z rozsáhlé hospodářské kriminality, dostala se dojednávaná transakce do stádia hibernace a zástupci CEFC přestali s protistranou komunikovat. Teď je podle agentury Reuters nebo webu Financial Times celý obchod definitivně u konce.

Vyšetřování bývalého šéfa CEFC a stále ještě poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga naplno odkrylo finanční potíže i pofidérní praktiky čínské CEFC. Firma, která působí za vydatné podpory Hradu i v Česku, pak naskočila na spirálu potíží a ty se brzy promítly i do chystaného nákupu přibližně 14procentního podílu v Rosněfti.

Číňané se začali opožďovat se splátkami a postupně se zcela odmlčeli. Glencore i státní katarský investiční fond přesto dávaly najevo, že jsou otevření dohodě a počítaly s pokračováním obchodu. Podle staršího vyjádření šéfa Glencoru pokračování nákupu schválila čínská vláda, která skrze státní instituce do zadlužené CEFC v kritické chvíli rázně vstoupila.

Podle Financial Times je teď celý obchod definitivně u ledu. „Těžařská společnost (Glencore) uvedla, že vydala pokyn k zastavení dohody o prodeji s odvoláním na dojednané podmínky tohoto kontraktu,“ uvádí respektovaný deník, který rovněž popisuje, že švýcarská společnost a katarský investiční fond rozpustily společný podnik, skrze který chtěly podíl prodat.

Z Kataru, který skrze zmíněný investiční fond drží i podíl ve švýcarské těžební společnosti, to shodou okolností dělá jednoho z největších akcionářů Rosněfti, která je pro Moskvu klíčovou ropnou společností. Dauhá tak posílí vztahy s Moskvou v období, kdy čelí bojkotu svých sousedů v Perském zálivu. Katar a Glencore budou nyní vlastnit podíly v Rosněfti přímo. QIA bude patřit 18,93 procenta a Glencoru 0,57 procenta.

Obchod se měl stát jednou z největších čínských investic v Rusku a měl posílit energetickou spolupráci mezi Moskvou a Pekingem. Patřičnou pozornost mu proto dávaly i špičky obou zemí - Vladimir Putin a Si Ťin-pching.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744