Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Reakce na zvýšení ratingu. Ruské akcie a dluhopisy jsou na rekordu

Reakce na zvýšení ratingu. Ruské akcie a dluhopisy jsou na rekordu

Na nové rekordy dnes vystoupily ruské akcie a dluhopisy. Reagovaly tak na dlouho očekávané zlepšení hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska. V pátek společnost S&P Global Ratings zvýšila hlavní rating země zpět do investičního pásma na známku BBB- z předchozích BB+. Rating se tak zvýšil poprvé od roku 2006.

Akciový index MOEX během dne vystoupil na rekordních 2376,96 bodu, od začátku roku tak měl k dobru 12,7 procenta. Později část zisků smazal a přidával proti předchozímu závěru méně než jedno procento. Výnosy ruských státních dluhopisů se splatností v březnu 2033 se snížily na rekordní minimum 7,27 procenta. Výnosy desetiletých státních dluhopisů klesly na 6,97 procenta, nejníže od května 2013.

Ruské úřady považují rating za ukazatel pohledu Západu na politiku Ruska před prezidentskými volbami, které se uskuteční 18. března a ve kterých by měl zvítězit dosavadní šéf Kremlu Vladimir Putin. V minulosti označovaly úřady snižování ratingu za politicky motivované. Analytici se domnívají, že zvýšení ratingu by mohlo do země přilákat nový kapitál.

S&P je nyní po agentuře Fitch druhou agenturou, u které má Rusko známku v investičním pásmu. Dva investiční ratingy jsou pro většinu velkých fondů hlavní podmínkou k tomu, aby mohly investovat do ruských dluhopisů. U třetí velké agentury Moody's má Rusko známku stále ve spekulativním pásmu, v lednu však tato agentura zvýšila výhled ratingu Ruska ze stabilního na pozitivní.

Agentura S&P současně s ratingem změnila jeho výhled z pozitivního na stabilní. Uvedla, že očekává po volbách "širokou politickou kontinuitu a makroekonomickou stabilitu". Pochválila i politickou odpověď Ruska na nižší ceny komodit a mezinárodní sankce a upozornila zvláště na nízké zadlužení vlády a měnovou politiku centrální banky. V letošním roce očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,8 procenta a pokračování v procesu zotavování ekonomiky až do roku 2021.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1