Články odjinud

Reakce na zvýšení ratingu. Ruské akcie a dluhopisy jsou na rekordu

Reakce na zvýšení ratingu. Ruské akcie a dluhopisy jsou na rekordu

Na nové rekordy dnes vystoupily ruské akcie a dluhopisy. Reagovaly tak na dlouho očekávané zlepšení hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska. V pátek společnost S&P Global Ratings zvýšila hlavní rating země zpět do investičního pásma na známku BBB- z předchozích BB+. Rating se tak zvýšil poprvé od roku 2006.

Akciový index MOEX během dne vystoupil na rekordních 2376,96 bodu, od začátku roku tak měl k dobru 12,7 procenta. Později část zisků smazal a přidával proti předchozímu závěru méně než jedno procento. Výnosy ruských státních dluhopisů se splatností v březnu 2033 se snížily na rekordní minimum 7,27 procenta. Výnosy desetiletých státních dluhopisů klesly na 6,97 procenta, nejníže od května 2013.

Ruské úřady považují rating za ukazatel pohledu Západu na politiku Ruska před prezidentskými volbami, které se uskuteční 18. března a ve kterých by měl zvítězit dosavadní šéf Kremlu Vladimir Putin. V minulosti označovaly úřady snižování ratingu za politicky motivované. Analytici se domnívají, že zvýšení ratingu by mohlo do země přilákat nový kapitál.

S&P je nyní po agentuře Fitch druhou agenturou, u které má Rusko známku v investičním pásmu. Dva investiční ratingy jsou pro většinu velkých fondů hlavní podmínkou k tomu, aby mohly investovat do ruských dluhopisů. U třetí velké agentury Moody's má Rusko známku stále ve spekulativním pásmu, v lednu však tato agentura zvýšila výhled ratingu Ruska ze stabilního na pozitivní.

Agentura S&P současně s ratingem změnila jeho výhled z pozitivního na stabilní. Uvedla, že očekává po volbách "širokou politickou kontinuitu a makroekonomickou stabilitu". Pochválila i politickou odpověď Ruska na nižší ceny komodit a mezinárodní sankce a upozornila zvláště na nízké zadlužení vlády a měnovou politiku centrální banky. V letošním roce očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,8 procenta a pokračování v procesu zotavování ekonomiky až do roku 2021.

 

Články odjinud