Ruská vláda podpoří firmy postižené americkými sankcemi, včetně prodeje zbraní | info.cz

Články odjinud

Ruská vláda podpoří firmy postižené americkými sankcemi, včetně prodeje zbraní

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vládě připravit návrhy na podporu ruských firem, které se ocitly na novém sankčním seznamu Spojených států. O jeho rozhodnutí dnes informovala agentura TASS. Rusko si podle premiéra vyhrazuje právo odpovědi, která by se mohla dotknout platných obchodních dohod.

Spojené státy v pátek v rámci odvety za údajné vměšování Moskvy do předloňských amerických voleb rozšířily svůj protiruský sankční seznam o 24 Rusů a 14 firem. Jsou mezi nimi například oligarchové Viktor Vekselberg, Andrej Kostin, Sulejman Kerimov, Oleg Děripaska nebo šéf ruského dodavatele plynu Gazprom Alexej Miller. Americké opatření se týká také ruské státní firmy Rosoboronexport, která obchoduje se zbraněmi.

Podle Medveděva jsou sankce nepřijatelné a nezákonné a mají za cíl podpořit vlastní komerční zájmy Spojených států. "Rozhodnutí (USA) je pochopitelně nepřijatelné a považujeme ho za nelegitimní, protože jde mimo rámec mezinárodního práva," řekl předseda ruské vlády. Kabinet postiženým ruským firmám poskytne pomoc, která se podle Medveděva bude týkat hutního a energetického sektoru, ale zahrne i podporu prodeje zbraní.

"Vyhrazujeme si samozřejmě právo na odpověď, včetně (postihu) platných obchodních dohod a procedur. Nikdo nesmí být na pochybách, že v celé řadě případů musí odpověď následovat," citovala z prohlášení premiéra agentura TASS.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud