Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusku můžou do sedmi let chybět miliony kvalifikovaných pracovníků. Nedokáže je zaplatit

Rusku můžou do sedmi let chybět miliony kvalifikovaných pracovníků. Nedokáže je zaplatit

Rusku může do roku 2025 chybět až deset milionů vysoce kvalifikovaných pracovníků. Vyplývá to z nově zveřejněné studie, kterou společně vydaly mezinárodní asociace WorldSkills, společnost Boston Consulting Group a Global Education Futures. Podle autorů studie budou zemi scházet především odborníci schopní provádět analytickou a tvůrčí práci, improvizovat a samostatně rozhodovat. Informovaly o tom dnes ruská média.

Možnými příčinami hrozícího deficitu jsou kromě odlivu pracovní síly i zastaralost školství, které není schopné produkovat samostatné tvůrčí osobnosti, tvrdí studie. K reálným požadavkům stávajícího trhu není v zemi připraveno až 80 procent Rusů v produktivním věku. Rusko prý dále mladým lidem nenabízí ani prostor pro rozvoj a seberealizaci.

„Významný podíl zaměstnanců kvůli nízkým mzdám pracuje v podmínkách 'pracovní chudoby'. Téměř 6,5 procent obyvatel Ruska (tedy 4,9 milionu lidí) pobírá minimální mzdu,“ uvádí autoři výzkumu. Dodávají přitom, že téměř 100 procent Rusů preferuje stabilitu před možností růstu.

V Rusku mimo jiné chybí prestiž profesím, kterou mají například lékaři, pedagogové nebo vědci v jiných zemích. Důvodem je i výše mezd, když mnoha pracovníkům napříč odvětvími platí zaměstnavatelé podobnou odměnu, upozorňuje výzkum. Zatímco rozdíl mezi výplatami například řidičů a lékařů tvoří v Německu 174 procent, ve Spojených státech 261 procent a v Brazílii 172 procent, v Rusku je to pouze 20 procent.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744