Články odjinud

Růst čínské ekonomiky podle očekávání zpomalil. Peking ale ukázal, že je odolný v soumraku obchodní války

Růst čínské ekonomiky podle očekávání zpomalil. Peking ale ukázal, že je odolný v soumraku obchodní války

Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí meziročně podle očekávání zpomalil na 6,7 procenta z 6,8 procenta v prvním kvartálu. Za prvních šest měsíců roku činil růst ve srovnání se stejným obdobím loni 6,8 procenta, a byl tak nad vládním cílem stanoveným pro letošní rok na 6,5 procenta. Informoval o tom čínský statistický úřad. Podle analytiků prokázala druhá největší světová ekonomika odolnost v období dále hrozící eskalace obchodního konfliktu se Spojenými státy.

Navzdory nejistotě těží čínské hospodářství z celosvětové konjunktury a oživeného trhu s nemovitostmi. Již v prvních třech měsících roku se také zvýšil podíl spotřeby na celkovém růstu, meziročně vzrostl na 77 procent z 58 procent.

Obchodní válka USA vs. ČínaObchodní válka USA vs. Čínaautor: Info.cz

Pro druhé pololetí odhadují analytici mírné zpomalení růstu na 6,6 procenta. Čínské firmy podle průzkumu společnosti IHS Markit sice stále optimisticky očekávají, že v příštím roce dále zvýší výrobu, ale náladu jim kalí obavy z obchodní války, rostoucí ceny surovin, vyšší náklady na práci, silnější konkurence a přísnější ekologické předpisy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud