Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

S Liglassem jsme udělali chybu, přiznává kyrgyzský premiér. Potvrdil, že smlouva končí

S Liglassem jsme udělali chybu, přiznává kyrgyzský premiér. Potvrdil, že smlouva končí

V jednání se společností Liglass jsme chybovali, přiznal dnes kyrgyzský premiér Sapar Isakov. Kyrgyzský státní výbor pro energetiku dnes zároveň potvrdil, že kontrakt s Liglass Trading bude jednostranně ukončen. Orgán také popsal, jak budou vypadat konkrétní kroky. Vláda by měla nejprve vydat vyhlášku o ukončení dohody. Následně bude určeno, který orgán informuje českou stranu. Pravděpodobně se bude jednat o státní výbor pro energetiku. Informoval o tom dnes kyrgyzský zpravodajský portál 24.kg.

Média středoasijské země uvádí, že kyrgyzská strana nemusí čekat na odpověď od Liglass Trading. Kontrakt je zrušen jednostranně. Dodávají, že Kyrgyzstán nemá české firmě vrace finanční jistinu ve výši 1,2 milionu dolarů. Právě kolem této částky se přitom točí aktuální vyjádření české firmy, za níž u kyrgyzské strany lobboval prezident Miloš Zeman i kancléř Vratislav Mynář. 

„Dlouho jsme čekali, jestli společnost splní své závazky. Ujistili jsme se, že je nesplnila, a proto dnes dokončujeme proces odstoupení od smlouvy," řekl Isakov. „Ano, v případě jednání s Liglass Trading naše vláda pochybila. Budeme se ale snažit, abychom podobné projekty v budoucnu dokončili," citoval Isakova portál 24.kg. 

Podle šéfa společnosti Michaela Smelíka kyrgyzská strana neoprávněně drží finanční záruku, kterou měla firmě údajně vrátit nejpozději 11. srpna. Z tohoto důvodu prý Liglass Trading nepřevedl částku 37 milionů dolarů (více jak 800 milionů korun) na vyplacení ruského investora RusHydro. Konečný termín na splnění této základní podmínky kontraktu vypršel v těchto dnech. Kyrgyzská strana ho přitom zřejmě několika prodloužila. Nejprve se jednalo už o srpnu, později se termín posunul až do poloviny září. Liglass Trading požádal o další posunutí termínu z důvodu zásahu vyšší moci. Kyrgyzská vláda na to ale nepřistoupila a premiér Sapar Isakov ohlásil ukončení dohody.

Kauze vyvolala v uplynulých měsících rozruch na české i kyrgyzské straně. Ani vypovězení smlouvy ale není podle prezidenta Miloše Zemana ničím nestandardním. „Jestliže se tento obchod nepodařil, tak to beru jako standardní záležitost, protože vždycky v určitém procentu případů se vám určitý obchod nepodaří,“ uvedl včera Zeman, který za firmu u svého kyrgyzského protějšku sám za nejasných okolností lobboval. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744