Jak koupit bitcoiny? Přehledný návod | info.cz

Články odjinud

Sháníte bitcoiny? Kryptoměnu pořídíte snáz, než si myslíte

Euro, dolar, koruna? Nejsledovanější měnou posledních dní je bitcoin. Kryptoměna, kterou ještě nedávno mnozí zatracovali a označovali za bublinu, jež brzy splaskne, nyní boří rekordy. Cena jednoho bitcoinu atakuje hranici 10 tisíc dolarů a láká spekulanty, kteří se na ni snaží vydělat. Jak si bitcoiny obstarat?

Získat čím dál populárnější kryptoměnu není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. V bance vám ji sice neprodají, i tak je ale spousta možností, jak si svůj první bitcoin (nebo alespoň jeho část) obstarat.

Základem je vlastnit tzv. bitcoinovou peněženku. Těch je na trhu hned několik. Mezi nejznámější patří Bitcoin Core, Electrum nebo Bitcoin Knots.

Peněženku si stáhnete jako běžný program do počítače. Existují verze pro všechny běžné platformy. Nezáleží, jestli používáte Linux, Windows nebo OS X. V programu si svoji peněženku založíte a dostanete heslo pro její obnovu. Peněženka vygeneruje unikátní adresu, která slouží podobně jako číslo bankovního účtu.

Pomocí peněženky můžete bitcoiny nejen držet, ale také s nimi obchodovat a posílat je mezi jednotlivými účty. Nejprve však musíte nějaké mít. Jak je získat?

Prodej zboží

Jedním ze způsobů je klasická metoda známá od dávných dob. Pokud máte zboží, které chcete prodat, může vám za něj zákazník zaplatit bitcoiny. Na tomto principu funguje například kavárna Paralelní polis v pražských Holešovicích. Bitcoiny můžete platit také za nákup zboží v Alze. Potenciální klientela ale zatím nebude příliš široká, byť zájem o kryptoměny stoupá.

Směna na burze

Získat bitcoiny můžete i směnou za běžné peníze nebo komodity na burze. Bitcoinová burza je online platforma, na níž se kryptoměna prodává a nakupuje. Směnit zde můžete klasické měny typu koruny, eura, dolary nebo i jiné kryptoměny jako ethereum. Směnu lze provést třeba skrze službu EasyCoin. Další burzy jsou na stránkách bictip.

Nákup

Asi nejpohodlnější je bitcoiny nakoupit. Kromě zmíněné burzy tak můžete učinit třeba prostřednictvím automatů. Ty jsou v Česku na 21 místech, z toho 10 jich je v Praze. Kompletní rozmístění nabízí server Coinatmradar. Automaty fungují jako směnárna. Dle aktuálního kurzu, který se dynamicky mění, v nich nakupujete a prodáváte bitcoiny. Poplatek však bývá často vysoký v řádech jednotek procent.

Osobní nákup je proti tomu levnější. Stačí najít osobu, která s vámi bitcoiny smění skrze lokální adresář nebo bitcoinovou peněženku. Uživatele sdružuje třeba služba localbitcoins. Poplatek je sice nižší, postup ale patří mezi rizikovější.

Těžba

Další možností je těžba. Pro běžného uživatele je to však spíše varianta imaginární a nedostupná. Soukromníkům se navíc nevyplatí. K těžbě potřebujete speciální hardware s velkým výkonem. Výrazně při ní roste také spotřeba elektrické energie. Celosvětově spotřebuje těžba bitcoinů ročně 14,54 TWh energie. To je více než roční spotřeba ve Slovinsku.

Více informací o Paralelní Polis se dočtete zde>>>

Jak kupovat kryptoměny? Čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud