Články odjinud

Skupině Home Credit se daří. Zvýšila zisk o pětinu a poskytnuté úvěry rychle rostou

Skupině Home Credit se daří. Zvýšila zisk o pětinu a poskytnuté úvěry rychle rostou

Loňský rok by pro skupinu Home Credit velmi vydařený. Čistý zisk, který si rozdělí akcionáři, vzrostl meziročně o pětinu na 256 milionů eur. Objem poskytnutých úvěrů vzrostl dokonce o téměř 80 procent na 20,7 miliardy eur proti 11,5 miliardám v roce 2016. Informovala o tom firma v tiskové zprávě. 

 „V uplynulém roce se nám podařilo výrazně posílit naše pozice a tržní podíly všude, kde podnikáme. Těžili jsme tak nejen z růstu asijských trhů, ale také ze synergií vyplývajících z rozsahu našeho podnikání. Rusko, Kazachstán a Vietnam si po celý rok vedly velmi dobře a dosáhly vynikajícího růstu obchodů i ziskovosti. Náš start-up v Indonésii dosáhl poprvé zisku v prosinci 2017 a ten druhý, na Filipínách se mu blíží. Postupná proměna Skupiny ve fin-tech firmu výrazně přispívá ke zlepšení zkušenosti zákazníků se značnou Home Credit. Stali jsme se jasnou volbou číslo jedna pro klienty a atraktivnějším partnerem pro retailové obchodníky a výrobce," uvedl generální ředitel Home Creditu Jiří Šmejc.

Home credit výrazně expanduje v zahraničí. Skupině se dařilo i Rusku, kde meziroční ziskovost vzrostla ze 4,4 miliard rublů na 12,7 miliardy rublů. Objem úvěrů poskytnutých v roce 2017 tam vzrostl o 24,1 procenta na téměř 200 miliard rublů. Podíl nesplácených úvěrů se v Rusku snížil ke konci roku 2017 na 4,4 procenta oproti 6,6 procenta o rok dříve. 

V Indii má už skupina Home Credit celkem 20 494 prodejních míst, uzavřela partnerské smlouvy se všemi hlavními výrobci mobilních telefonů a díky nim nabízí financování s nulovými nebo velmi nízkými úroky. Objem úběrů tam meziročně narostl o 216 procent na 864 milionů eur. 

Mimořádně rychle rostly nové úvěry také v Indonésii, a to o 180 procent na 352 milionů eur, na Filipínách o 220 procent na 338 milionů eur, zatímco ve Vietnamu se zvýšily o téměř 45 procent - na 1,1 miliardy eur.

V Číně se objem nových půjček téměř zdvojnásobil na 13 mld. eur oproti 6,7 miliardám eur o rok dříve. "Skupina tam dále posílila svou ekonomicky významnou pozici ve spotřebitelském financování, i když nové předpisy určené k omezení růstu neregulovaných poskytovatelů, tzv. mikrofinancování a P2P platforem, ziskovost tohoto segmentu krátkodobě ovlivní. Změny, k nimž přistoupil regulátor finančního trhu, však prospějí trhu jako celku i podnikání Skupiny Home Credit v Číně," uvedla firma v tiskové zprávě.

V USA, kde spolupracuje s telekomunikačním gigantem Sprint Corporation, skupina uvedla v posledním čtvrtletí roku na trh kreditní kartu, která je prostřednictvím distribuční sítě partnera nabízena jeho bezmála 54 milionům zákazníků.

Zonky, internetová platforma pro „peer-to-peer“ půjčky v ČR, zprostředkovala od svého vzniku v roce 2015 úvěry v objemu 97 milionů eur, přičemž jen za rok 2017 to bylo 77 mil. eur. Deset tisíc z celkových 17 000 investorů této platformy se aktivně účastní úvěrování každý měsíc a jejich průměrná individuální expozice dosahuje v průměru 1 800 eur.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud