Spojené státy jsou na cestě k ropnému boomu. Posílí to jejich ekonomickou diplomacii i dominanci | info.cz

Články odjinud

Spojené státy jsou na cestě k ropnému boomu. Posílí to jejich ekonomickou diplomacii i dominanci

Pokud se potvrdí současný trend, Spojené státy se už během příštích pár let stanou největším světovým producentem ropy. A až se tak stane, bude to, jakoby trefily jackpot. Z pozice ropného suveréna a největšího těžaře černého zlata tím totiž sesadí Rusko, navíc na tom i vydělají a zabezpečí svou energetickou bezpečnost. Analytici předpokládají pozitivní přínos pro celý svět. Ten by se mohl mimo jiné projevit menšími výkyvy cen v případě politické nestability v některé zemi kartelu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Třeba ve Venezuele, Libyi nebo v Nigérii, tvrdí server New York Times

 

Vypadá to, že studená ropná válka mezi Spojenými státy a zeměmi OPEC je u konce. Že je dobojováno, rozhodnuto. Vítěz: Spojené státy, které jsou na nejlepší cestě stát se největším světovým producentem ropy. 

Nevraživost mezi producenty ropy vyplývala z ovlivňování ceny. Spojené státy v posledních několika letech výrazně zintenzivnily těžbu černého zlata, zejména z břidlicových ložisek. Za poslední dekádu se jejich výkon zvýšil o 100 procent, což mělo pochopitelně vliv na trh. Čím více ropy, tím větší tlak na pokles cen.

Jako protiopatření se OPEC po roce 2014 rozhodnul zvýšil objemy své vlastní těžby. Logika byla jednoduchá. Více ropy na trhu mělo vést k přetlaku nabídky a poklesu cen. Americká těžba břidlicové ropy se dostane pod ekonomický tlak a stane se neefektivní. 

OPEC ale tak dlouho počítal, až se přepočítal. Některé z menších amerických společností následkem opatření sice opravdu zkrachovaly, nicméně mnohé další se trhu přizpůsobily. Inovovaly, vyvíjely a přijímaly technologie, které snižovaly náklady a zvyšovaly výkon. A nyní jsou mnohem více konkurenceschopné.

Země OPEC si uvědomily, že jejich strategie k zamýšlenému cíli nevede, a od roku 2016 tak svůj výkon opět začaly snižovat, a zvýšily v důsledku ceny ropy. To je situace, která trvá doteď.

„OPEC propásnul svoji šanci. Nyní se Spojené státy dostaly do vedoucí role světového ropného trhu a nezáleží na ničem, co OPEC udělá,“ souhlasí René Ortiz, bývalý generální tajemník OPECu.

Američané vyhráli několikanásobně. Mezi lety 2016 a 2017 poklesnul jejich dovoz ropy od OPECu o pětinu a naopak se zvýšil ropný export USA o stovky tisíc barelů ropy denně. Tím, že zvýšili svou vlastní produkci ropy, zabezpečili svou energetickou politiku, která je nyní odolná proti výkyvům ceny ve Venezuele, Libyi či Nigérii.

A současně s tím mají Američané volné ruce v uplatňování ekonomických sankcí vůči světovým ropným producentům bez toho, aby jejich odvetné opatření výrazněji zasáhlo Spojené státy či globální ekonomiku. Pozitivní vliv amerického ropného boomu je i to, že se snižuje pravděpodobnost vojenského zásahu USA u případného konfliktu mezi ropnými hegemony, Saúdskou Arábií a Íránem.

Ropná produkce USA loni dosáhla 9,3 milionů barelů ropy denně, letos by se toto číslo mělo zvýšit o další milion barelů ropy denně. A v roce 2019 o dalšího půl milionu barelů.

Současně s tím se cena ropy dostává zpět na své „původní“ úrovně. Cena ropy WTI se v posledních týdnech vyšplhala nad 65 dolarů za barel, což je úroveň, na kterou nedosáhla poslední tři roky.

„Všichni jsme několik let trpěli příliš nízkými cenami ropy, takže současný vývoj je určitě skvělou zprávou. To znamená i to, že počet nových ropných vrtů poroste,“ uvedl pro New York Times Harald Jordan, viceprezident Coloradské ropné společnosti Peak Energy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud