Stavební spoření: Počet nových smluv loni klesl o osm procent, letos už by klesat neměl | info.cz

Články odjinud

Stavební spoření: Počet nových smluv loni klesl o osm procent, letos už by klesat neměl

Stavební spořitelny loni uzavřely zhruba 371.000 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o osm procent. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo ministerstvo financí.


Průměrná cílová částka u nových smluv meziročně stoupla o 13.000 korun na 397.000 korun. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.

Tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiří Šedivý již dříve uvedl, že v případě smluv v posledním čtvrtletí loňského roku nastalo výrazné zlepšení a letos by počet nově uzavřených smluv neměl klesat. Podle údajů ČTK od všech pěti stavebních spořitelen zájem o úvěry i smlouvy u stavebního spoření v lednu stoupl.

Celkový počet smluv o stavebním spoření nepřetržitě klesá od roku 2003. Ke konci roku 2017 bylo uzavřeno celkem 3,2 milionu smluv, což je zhruba o 100.000 smluv méně než ke konci roku 2016.

Celkový počet úvěrů podle statistik ministerstva financí loni klesl. Spořitelny evidovaly zhruba 613.000 úvěrů, tedy o 37.000 méně než na konci předloňského roku. Celkový objem úvěrů stoupl o 5,1 miliardy na 245,7 miliardy korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky stoupl na 68,4 procenta.

Ze statistik dále vyplývá, že ministerstvo stavebním spořitelnám zaslalo loni jako roční zálohu státní podpory za předloňský rok 3,95 miliardy korun. Předloni na státní podpoře úřad vyplatil 4,28 miliardy korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud