Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stávka Lufthansy skončila. Desítky letů přesto neodstartovaly

Stávka Lufthansy skončila. Desítky letů přesto neodstartovaly

Německá letecká společnost Lufthansa dnes musela z organizačních důvodů zrušit 35 plánovaných letů, přestože už čtyřdenní stávka pilotů nespokojených s výší platů již nepokračuje. Informovala o tom agentura Reuters. Vedení společnosti zároveň vyzvalo odboráře k novému jednání o jejich požadavcích. Omezení se podle letištních informací netýkají dnešních patnácti spojů Lufthansy mezi Prahou a Frankfurtem či Mnichovem.

Odborová organizace Vereinigung Cockpit (VC) požadující nárůst platů pilotů o 22 procent naposledy v pátek odmítla nabídku aerolinek, které připouštějí zvýšení v řádu jednotek procent. „Musíme dostat nabídku, o které se dá jednat. Jinak jsou možné další stávky," varoval v sobotu před novináři Jörg Handwerg z vedení odborů.

„Musíme spolu hovořit. Pevně doufám, že (VC) nakonec změní svůj nekompromisní postoj, který nelze vynucovat stávkou," reagovala v listu Bild am Sonntag Bettina Volkensová z představenstva Lufthansy.

Podle odborářů by případné další stávky byly oznámeny se 24hodinovým předstihem.

„Vlna stávek organizovaných VC již zasáhla statisíce cestujících. Je to naprosto nevhodné, neboť požadavek zvýšení platů o více než 20 procent je bezprecedentní nejen v rámci společnosti Lufthansa, ale ve všech odvětvích," prohlásila Volkensová.

Piloti Lufthansy přerušili práci ve středu a protest postupně prodlužovali až do soboty. Společnost musela zrušit na 2800 letů, což se dotklo zhruba 350.000 cestujícíh. Denní ztráty firmy se odhadují na deset milionů eur (asi 270 milionů korun).

Stávka byla v dlouhodobém sporu o výši platů již čtrnáctou za posledních dva a půl roku. Příští středu hodlají piloti uspořádat protestní akci na letišti ve Frankfurtu, které je největším v Německu.

Požadavky pilotů přijímala v minulosti velká část německé veřejnosti s nelibostí, mimo jiné kvůli dosavadní výši jejich příjmů. Nástupní plat pilotů u Lufthansy činí i s příplatky 73.000 eur ročně (téměř dva miliony Kč) a piloti na vrcholu kariéry vydělávají s příplatky až 255.000 eur ročně (6,8 milionu Kč). Průměrný roční plat se v Německu pohybuje kolem 32.650 eur (883.000 Kč).

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1