Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemný hráč na trhu věří v burzovní bouři. Sází na ni miliony dolarů

Tajemný hráč na trhu věří v burzovní bouři. Sází na ni miliony dolarů

Vysloužil si přezdívku 50 cent. Řeč však není o známém rapperovi, ale o tajemném hráči na burze, který v minulých dnech nakoupil opce na nákup indexu volatility VIX, při své investici utratil 3.8 milionu dolarů, informuje agentura Bloomberg. Investor tak sází na to, že se trhy v blízké budoucnosti rozkolísají a on na tom vydělá. 

„Bojte se, opravdu se bojte,“ varuje i druhý nejlepší hráč světa v bleskových šachách, který se rovněž věnuje investicím, Hikaru Nakamura. A jeho slova nejsou do větru. „Index strachu“, jak se VIXu rovněž přezdívá, měří úroveň očekávané volatility akciového indexu S&P500 vždy pro následujících 30 dní – snaží se předvídat, jak velké výkyvy na hlavním americkém akciovém indexu budou. Nyní je VIX svých nejnižších hodnotách za poslední téměř čtvrtstoletí. „Je to ale velmi nepříjemný klid,“ míní Steven Wieting, investiční stratég banky Citi.

Co současné nízké úrovně indexu, navzdory napětí v KLDR, otázce brexitu či otazníkům ohledně řecké dluhové krize, způsobuje, není úplně jasné. Analytici nabízejí mnohá vysvětlení, od pozitivního vlivu sociálních sítí, kde se mísí falešné i autentické zprávy až po pozitivní vliv prezidentství Donalda Trumpa.

„Už od amerických voleb se určitým sektorům na burze, třeba finančním či průmyslovým titulů, daří lépe, než jiným. Ty rozdíly se tak navzájem stírají, což ústí v nižší volatilitu na trhu,“ myslí si Matt Friedman, viceprezident společnosti Convergex Group.

Podle deníku Financial Times je za znervózňujícími nákupy britská investiční společnost Ruffer Investment. Analytik Pravit Chinatawongvanich si myslí, že současné nákupy 50 centa či Ruffer Investment jsou realizované proto, že jejich původně nakoupené opce VIXu již brzy vyprší a investor se chce hedgeovat proti možné nestabilitě trhu, která by mohla ohrozit jeho větší a rizikovější investice.

Podle deníku Business Insider již 50 cent letos nakoupil opce na růst indexu strachu již za 119 milionů dolarů, na svých sázkách na budoucí vývoj však prodělal 89 milionů dolarů. 

Opce na koupi indexu, které neznámý investor nakoupil v úterý, vyprší v srpnu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744