Téměř polovina domácností není spokojena se svým internetem. Řešením může být 5G | info.cz

Články odjinud

Téměř polovina domácností není spokojena se svým internetem. Řešením může být 5G

Téměř polovina domácností není spokojena se svým internetem. Řešením může být 5G
 

Celkem 44 procent domácností není spokojeno s kvalitou svého připojení k internetu. Vadí jim především nízká rychlost a časté výpadky. Vyplývá to z analýzy ministerstva průmyslu a obchodu. Česko se v tomto ohledu už zavázalo přijetím takzvané Evropské gigabytové společnosti k rozvoji sítě 5G, jejíž rychlost je proti současným sítím mnohonásobná.

V roce 2018 mělo 87 procent českých domácností zabudované vysokorychlostní přípojky k tzv. NGA, tedy přístupovým sítím nové generace poskytujícím jejich uživatelům internet s kapacitou stahování a nahrávání 30 Mb/s. Dle dat Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) to v přepočtu znamená 3 206 975 deklarovaných přípojek.

Zájem veřejnosti o kvalitnější a rychlejší připojení setrvale narůstá a je o 26 procent vyšší než minulý rok. Ministerstvo průmyslu odhaduje, že tento trend bude pokračovat. Z důvodů vyjmenovává především rostoucí popularitu služeb „video on demand“, stále častější využívání cloudových úložišť a do budoucna i stále podstatnější roli dat ze systému internetu věcí.

Dá se tedy předpokládat, že kritické hlasy k současné nabídce budou stále hlasitější. Z průzkumu MPO vyplývá, že 44 procent domácností není spokojeno se svým připojením k internetu, a celých 64 procent pak vyjadřuje přání vyměnit své současné připojení za dokonalejší alternativu. Stěžují si především na nedostatečnou rychlost a značnou nestabilitu jejich připojení.

Pozitivně kvitují možnost si za navýšení komfortu připlatit, pokud by tento příplatek pomohl problémy eliminovat. Jako hraniční částku udávají navýšení ceny až o 223 korun měsíčně výměnou za připojení s rychlostí přesahující 500 Mb/s. Tento krok by bylo ochotno učinit 54 procent dotazovaných domácností.

„Zajištění přístupu široké veřejnosti k 5G technologii může být lékem na pociťovanou nespokojenost s kvalitou připojení. Přenosová rychlost se u 5G navyšuje řádově ve stovkách Mb/s. Zároveň se vyznačuje zvýšenou spolehlivostí, čímž zabraňuje častým a opakovaným kolapsům celé sítě,“ vysvětluje Pavel Košek, ze společnosti Huawei.

 
 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud