Třetí nejstarší automobilka světa Tatra Trucks má za sebou jen letos tržby za tři miliardy | info.cz

Články odjinud

Třetí nejstarší automobilka světa Tatra Trucks má za sebou jen letos tržby za tři miliardy

Tržby tradiční české firmy z Kopřivnice Tatra Trucks, která spadá do rodiny podniků zbrojaře Michala a Jaroslava Strnada, za devět měsíců letošního roku přesáhly tři miliardy korun, ebidta přitom dělá čtvrt miliardy korun. Tatra, kterou skupina CSG vlastní od roku 2017, totiž letos získala několik významných zakázek, a to jak doma, tak v zahraničí. V polovině srpna například podepsala společnost kontrakt s Ministerstvem obrany ČR za více než půl miliardy korun a důležitým trhem jsou pro ni nyní Brazílie a Jordánsko.

„Společnost prožívá úspěšný rok,“ říká výkonný ředitel společnosti Pavel Lazar. „Zásluhu na tom mají významné zakázky, které jsme letos získali,“ pokračuje Lazar.

Velký projekt kopřivnická společnost plní nyní pro jordánského zákazníka. Na základě již schválených objednávek Tatra postupně dodá přes 300 podvozků obchodní řady Tatra Force v hodnotě přes 1 miliardu korun s tím, že množství objednaných vozů se může ještě navýšit.

Dalším významným trhem, kde Tatra se svými vojenskými vozidly uspěla, je Turecko. „Letošní zakázka na 29 podvozků Tatra Force je první vlaštovkou, o dalším rozšíření zakázky se jedná. Česká automobilka se totiž účastní i dalších tendrů pro tamní armádu, jde především o logistická vozidla, tahače návěsů, vyprošťovací vozidla a nosiče speciálních nástaveb,“ sdělil obchodní ředitel Petr Hendrych.

Firma také letos navázala na loňské dodávky podvozků pro vojenské aplikace do Brazílie, která patří již několik let k tradičním odběratelům. Letos česká společnost získala zakázku na 56 kompletních podvozků, což znamená navýšení o více než dvojnásobek oproti minulému roku. Pro Brazílii jsou určena i tři speciální vozidla modelové řady Tatra Terra s podvozkem v konfiguraci náprav kol 8x8, jež budou sloužit jako nosiče pontonových mostních souprav.

Významné projekty firma dojednala také s tradičním domácím zákazníkem – ministerstvem obrany. Na květnovém veletrhu IDET 2019 zástupci ministerstva a Tatry podepsali smlouvu na dodávku 31 těžkých terénních nákladních vozidel pro přepravu kontejnerů v hodnotě přibližně 500 milionů korun.

V červnu tohoto roku pak ministerstvo podepsalo kontrakt na 62 obrněných vozidel Titus na podvozku Tatra, na jejichž výrobě se bude podílet Tatra Trucks, TDV a také firmy Retia a Eldis, které rovněž spadají do rodiny CSG.

V polovině srpna Ministerstvo obrany ČR podepsalo zakázku na celkem 71 nákladních vozidel TATRA za více než půl miliardy korun, které mají být dodány v příštích dvou letech. Jde o 37 těžkých automobilů modelové řady Tatra Force a 34 středních vozů modelové řady Tatra Tactic. Dalších 30 vozidel Tatra Force může armáda podle potřeby obdržet v období 2022 až 2024.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud