Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump Pekingu hrozí tvrdými cly na zboží za bilion. Čínský byznys Ivanky mezitím vzkvétá

Trump Pekingu hrozí tvrdými cly na zboží za bilion. Čínský byznys Ivanky mezitím vzkvétá

Hrozbu otevřené obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa  USA a Čínou – se stále nedaří odvrátit. Prezident Donald Trump slibuje v polovině června ukázat seznam zboží, na které pak uvalí 25procentní daň. Mimo jiné proto, že čínské společnosti podle něj kradou, co vymyslí ty americké. V kontrastu s tím je postup Trumpovy dcery a poradkyně Ivanky, která v poslední době získala v Číně několik nových ochranných známek na byznys spojený s jejím jménem. Dostala se tak do střetu zájmů?

Kuchyňské náčiní, kosmetika, nábytek či produkty z papíru. Tyto výrobky bude moci Ivanka Trumpová nyní v Číně prodávat, v posledním měsíci k nim totiž získala tamní ochranné známky. Tento měsíc její společnost získala hned sedm nových známek, za poslední kvartál jich bylo celkem třináct.

Obchodní úspěchy dcery a poradkyně amerického prezidenta však přicházejí v době, kdy mezi Čínou a Spojenými státy panuje silné napětí kvůli obchodním praktikám. Obchodní válku se sice zatím díky intenzivním jednáním podařilo odsunout, ale ne zažehnat a mnohé sporné body zůstávají. Je třeba například nalézt řešení ohledně krádeží intelektuálního vlastnictví, či čínské nadprodukce.

Bílý dům aktuálně oznámil, že do 15. června zveřejní seznam čínského zboží, na které bude „krátce poté“ uvaleno clo ve výši 25 procent. Tento seznam bude obsahovat zboží, jehož roční dovoz z Číny do USA dosahuje hodnoty kolem 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Peking po posledním rozhodnutím Donalda Trumpa neskrývá překvapení.

Podle expertů se Ivanka Trumpová v této situaci dostala minimálně do konfliktu zájmů. „Nemůžeme si být jistí, jestli americká administrativa ve svých rozhodnutích ohledně obchodních vztahů s Čínou jedná ve prospěch Spojených států, nebo ve prospěch Trumpovy rodiny,“ uvedl pro CNN bývalý hlavní etický poradce prezidenta Baracka Obamy Norm Eisen. Jak Ivanka Trumpová, tak i její manžel Jared Kushner jsou vlivnými poradci Donalda Trumpa.

Obchodní válka USA vs. Čína

Ředitelka obchodního impéria Ivanky Trumpové Abigail Klemová reagovala, že snaha o registrování nových obchodních známek je standardním obchodní praktikou společnosti. „A to zejména v zemích, kde dochází k častému falšování naší obchodní značky,“ dodala. 

Poté, co byl Donald Trump zvolen americkým prezidentem odstoupila Ivanka z managementu své společnosti, nicméně ponechala si vlastnický podíl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1