Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump Pekingu hrozí tvrdými cly na zboží za bilion. Čínský byznys Ivanky mezitím vzkvétá

Trump Pekingu hrozí tvrdými cly na zboží za bilion. Čínský byznys Ivanky mezitím vzkvétá

Hrozbu otevřené obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa  USA a Čínou – se stále nedaří odvrátit. Prezident Donald Trump slibuje v polovině června ukázat seznam zboží, na které pak uvalí 25procentní daň. Mimo jiné proto, že čínské společnosti podle něj kradou, co vymyslí ty americké. V kontrastu s tím je postup Trumpovy dcery a poradkyně Ivanky, která v poslední době získala v Číně několik nových ochranných známek na byznys spojený s jejím jménem. Dostala se tak do střetu zájmů?

Kuchyňské náčiní, kosmetika, nábytek či produkty z papíru. Tyto výrobky bude moci Ivanka Trumpová nyní v Číně prodávat, v posledním měsíci k nim totiž získala tamní ochranné známky. Tento měsíc její společnost získala hned sedm nových známek, za poslední kvartál jich bylo celkem třináct.

Obchodní úspěchy dcery a poradkyně amerického prezidenta však přicházejí v době, kdy mezi Čínou a Spojenými státy panuje silné napětí kvůli obchodním praktikám. Obchodní válku se sice zatím díky intenzivním jednáním podařilo odsunout, ale ne zažehnat a mnohé sporné body zůstávají. Je třeba například nalézt řešení ohledně krádeží intelektuálního vlastnictví, či čínské nadprodukce.

Bílý dům aktuálně oznámil, že do 15. června zveřejní seznam čínského zboží, na které bude „krátce poté“ uvaleno clo ve výši 25 procent. Tento seznam bude obsahovat zboží, jehož roční dovoz z Číny do USA dosahuje hodnoty kolem 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Peking po posledním rozhodnutím Donalda Trumpa neskrývá překvapení.

Podle expertů se Ivanka Trumpová v této situaci dostala minimálně do konfliktu zájmů. „Nemůžeme si být jistí, jestli americká administrativa ve svých rozhodnutích ohledně obchodních vztahů s Čínou jedná ve prospěch Spojených států, nebo ve prospěch Trumpovy rodiny,“ uvedl pro CNN bývalý hlavní etický poradce prezidenta Baracka Obamy Norm Eisen. Jak Ivanka Trumpová, tak i její manžel Jared Kushner jsou vlivnými poradci Donalda Trumpa.

Obchodní válka USA vs. Čína

Ředitelka obchodního impéria Ivanky Trumpové Abigail Klemová reagovala, že snaha o registrování nových obchodních známek je standardním obchodní praktikou společnosti. „A to zejména v zemích, kde dochází k častému falšování naší obchodní značky,“ dodala. 

Poté, co byl Donald Trump zvolen americkým prezidentem odstoupila Ivanka z managementu své společnosti, nicméně ponechala si vlastnický podíl.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1