Články odjinud

Trump Pekingu hrozí tvrdými cly na zboží za bilion. Čínský byznys Ivanky mezitím vzkvétá

Trump Pekingu hrozí tvrdými cly na zboží za bilion. Čínský byznys Ivanky mezitím vzkvétá

Hrozbu otevřené obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa  USA a Čínou – se stále nedaří odvrátit. Prezident Donald Trump slibuje v polovině června ukázat seznam zboží, na které pak uvalí 25procentní daň. Mimo jiné proto, že čínské společnosti podle něj kradou, co vymyslí ty americké. V kontrastu s tím je postup Trumpovy dcery a poradkyně Ivanky, která v poslední době získala v Číně několik nových ochranných známek na byznys spojený s jejím jménem. Dostala se tak do střetu zájmů?

Kuchyňské náčiní, kosmetika, nábytek či produkty z papíru. Tyto výrobky bude moci Ivanka Trumpová nyní v Číně prodávat, v posledním měsíci k nim totiž získala tamní ochranné známky. Tento měsíc její společnost získala hned sedm nových známek, za poslední kvartál jich bylo celkem třináct.

Obchodní úspěchy dcery a poradkyně amerického prezidenta však přicházejí v době, kdy mezi Čínou a Spojenými státy panuje silné napětí kvůli obchodním praktikám. Obchodní válku se sice zatím díky intenzivním jednáním podařilo odsunout, ale ne zažehnat a mnohé sporné body zůstávají. Je třeba například nalézt řešení ohledně krádeží intelektuálního vlastnictví, či čínské nadprodukce.

Bílý dům aktuálně oznámil, že do 15. června zveřejní seznam čínského zboží, na které bude „krátce poté“ uvaleno clo ve výši 25 procent. Tento seznam bude obsahovat zboží, jehož roční dovoz z Číny do USA dosahuje hodnoty kolem 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Peking po posledním rozhodnutím Donalda Trumpa neskrývá překvapení.

Podle expertů se Ivanka Trumpová v této situaci dostala minimálně do konfliktu zájmů. „Nemůžeme si být jistí, jestli americká administrativa ve svých rozhodnutích ohledně obchodních vztahů s Čínou jedná ve prospěch Spojených států, nebo ve prospěch Trumpovy rodiny,“ uvedl pro CNN bývalý hlavní etický poradce prezidenta Baracka Obamy Norm Eisen. Jak Ivanka Trumpová, tak i její manžel Jared Kushner jsou vlivnými poradci Donalda Trumpa.

Obchodní válka USA vs. Čína

Ředitelka obchodního impéria Ivanky Trumpové Abigail Klemová reagovala, že snaha o registrování nových obchodních známek je standardním obchodní praktikou společnosti. „A to zejména v zemích, kde dochází k častému falšování naší obchodní značky,“ dodala. 

Poté, co byl Donald Trump zvolen americkým prezidentem odstoupila Ivanka z managementu své společnosti, nicméně ponechala si vlastnický podíl.

 

Články odjinud