Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova inaugurace a trhy. Americké akcie mírně stouply, dolar se příliš neměnil

Trumpova inaugurace a trhy. Americké akcie mírně stouply, dolar se příliš neměnil

Americké akciové trhy v den inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků. Investoři na Wall Street čekají na Trumpovy plány a první kroky ve funkci. Kurz dolaru se dnes příliš neměnil, později ale začal mírně oslabovat.

Dow Jonesův index vzrostl o 0,48 procenta a uzavřel na 19.827,25 bodu. Přerušil tak pětidenní šňůru ztrát. Širší index S&P 500 posílil o 0,34 procenta na 2271,31 bodu, index technologického trhu Nasdaq Compisite pak uzavřel na 5555,33 bodu se ziskem 0,28 procenta.

Za celý týden ale Dow Jonesův index o 0,29 procenta oslabil. Index S&P 500 odepsal 0,15 procenta, zatímco index Nasdaq Composite klesl o 0,34 procenta.

Trump v inauguračním projevu potvrdil plány podstatného zvýšení výdajů na infrastrukturu, které spolu se záměry snižování daní a omezování regulace táhly silný růst cen akcií měsíc po listopadových volbách. Trump rovněž zdůraznil, že na prvním místě u něj bude ochrana amerických zaměstnanců a jejich rodin, což na druhé straně v posledních týdnech na trzích vyvolává obavy z obchodního protekcionismu.

Minulý měsíc skončila povolební série růstu akciových indexů na nová maxima, vyvolaná nadějemi investorů na kroky Trumpovy vlády. V posledních týdnech akciové indexy mírně kolísají a investoři čekají na Trumpovy konkrétní plány a kroky.

Agentura Reuters připomíná, že od roku 1929 většinou během prvního měsíce od nástupu nového amerického prezident akcie klesaly. Index S&P 500 průměrně v těchto obdobích ztrácí 2,7 procenta.

Americký dolar zůstával na světovém devizovém trhu po většinu dne beze změn, ke konci obchodování v New Yorku ale začal oslabovat. Investoři po inauguraci zatím nemají důvod k novým velkým sázkám na pohyb americké měny.

Dolarový index ke koši šesti hlavních světových měn v závěru dne klesl o 0,3 procenta na 100,86 bodu. Vůči euru americká měna oslabila rovněž o 0,3 procenta na 1,0694 USD a stejným tempem ztratila na japonský jen.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744