Články odjinud

Tržby ČKD Group klesly o 92 procent. Firma nemá žádné zaměstnance a omezuje svou činnost

Tržby ČKD Group klesly o 92 procent. Firma nemá žádné zaměstnance a omezuje svou činnost

Strojírenská skupina ČKD Group se předloni dostala z mírného zisku do ztráty 22,04 milionu korun. Tržby firmy klesly meziročně o 92 procent na 3,78 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila ve Sbírce listin. Firma v ní uvedla, že nemá žádné zaměstnance a omezuje ekonomickou činnost.

„S ohledem na vstup společnosti ČKD Praha DIZ do insolvence a následný dopad do činnosti společností ČKD Elektrotechnika a ČKD Energy, společnost ČKD Group omezila svoji ekonomickou činnost a hledá možnost dalšího ekonomického uplatnění,“ uvádí se ve zprávě.

Osobní náklady předloni činily 28.000 korun, když 26.000 korun byly odměny členům orgánů obchodních korporací a dva tisíce tvořilo zákonné pojištění. Společnost prodala veškeré osobní automobily v pořizovací hodnotě 1,5 milionu korun a dva notebooky celkem za 106.000 korun.

Úpadek firmy ČKD Praha DIZ prohlásil v září 2016 pražský městský soud. V sídle společnosti v květnu téhož roku zasahovala protikorupční policie. Některá média tehdy psala, že ČKD Praha DIZ dluží na daních 791 milionů korun. Kvůli podezření z daňových podvodů byly následně firmě obstaveny bankovní účty.

V polovině června loňského roku se po Petru Speychalovi stal majitelem firmy generální ředitel společnosti Robert Wolf. ČTK tehdy řekl, že firma je stabilizovaná, platí mzdy, odvody a veškeré náklady. Schůze věřitelů však na konci června poslala společnost do konkurzu. Pro tuto formu řešení úpadku byli hlavně větší věřitelé. Největší pohledávky za 927 milionů korun přiznal insolvenční správce Komerční bance.

ČKD Group je pokračovatelem firmy ČKD, vznikla v roce 2007. Do skupiny tehdy patřily firmy ČKD Praha DIZ, ČKD Nové Energo, ČKD Elektrotechnika, polovodiče a ČKD Finergis. V roce 2007 v ní pracovalo asi 1500 lidí. Továrnu na polovodiče v pražském Braníku koupila v roce 2010 švýcarská společnost ABB.

ČKD vznikla v roce 1927 spojením firmy Českomoravská - Kolben a Strojírny Daněk a spol. Vznikla tak společnost Českomoravská-Kolben-Daněk. V čele podniku stál do roku 1939 Emil Kolben. Průmyslník, který v Česku patří mezi nejvýznamnější, zemřel před 75 lety. K nejvýznamnějším činnostem podniku patřily výroba lokomotiv a tramvají, dále kompresorů nebo jeřábů. Před rokem 1989 putovala většina výroby do zemí RVHP. Ve firmě v tomto období pracovalo zhruba 50.000 lidí. Po roce 1989 se společnost rozpadla na více podniků, z nichž některé zkrachovaly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud