Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tržby ČKD Group klesly o 92 procent. Firma nemá žádné zaměstnance a omezuje svou činnost

Tržby ČKD Group klesly o 92 procent. Firma nemá žádné zaměstnance a omezuje svou činnost

Strojírenská skupina ČKD Group se předloni dostala z mírného zisku do ztráty 22,04 milionu korun. Tržby firmy klesly meziročně o 92 procent na 3,78 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila ve Sbírce listin. Firma v ní uvedla, že nemá žádné zaměstnance a omezuje ekonomickou činnost.

„S ohledem na vstup společnosti ČKD Praha DIZ do insolvence a následný dopad do činnosti společností ČKD Elektrotechnika a ČKD Energy, společnost ČKD Group omezila svoji ekonomickou činnost a hledá možnost dalšího ekonomického uplatnění,“ uvádí se ve zprávě.

Osobní náklady předloni činily 28.000 korun, když 26.000 korun byly odměny členům orgánů obchodních korporací a dva tisíce tvořilo zákonné pojištění. Společnost prodala veškeré osobní automobily v pořizovací hodnotě 1,5 milionu korun a dva notebooky celkem za 106.000 korun.

Úpadek firmy ČKD Praha DIZ prohlásil v září 2016 pražský městský soud. V sídle společnosti v květnu téhož roku zasahovala protikorupční policie. Některá média tehdy psala, že ČKD Praha DIZ dluží na daních 791 milionů korun. Kvůli podezření z daňových podvodů byly následně firmě obstaveny bankovní účty.

V polovině června loňského roku se po Petru Speychalovi stal majitelem firmy generální ředitel společnosti Robert Wolf. ČTK tehdy řekl, že firma je stabilizovaná, platí mzdy, odvody a veškeré náklady. Schůze věřitelů však na konci června poslala společnost do konkurzu. Pro tuto formu řešení úpadku byli hlavně větší věřitelé. Největší pohledávky za 927 milionů korun přiznal insolvenční správce Komerční bance.

ČKD Group je pokračovatelem firmy ČKD, vznikla v roce 2007. Do skupiny tehdy patřily firmy ČKD Praha DIZ, ČKD Nové Energo, ČKD Elektrotechnika, polovodiče a ČKD Finergis. V roce 2007 v ní pracovalo asi 1500 lidí. Továrnu na polovodiče v pražském Braníku koupila v roce 2010 švýcarská společnost ABB.

ČKD vznikla v roce 1927 spojením firmy Českomoravská - Kolben a Strojírny Daněk a spol. Vznikla tak společnost Českomoravská-Kolben-Daněk. V čele podniku stál do roku 1939 Emil Kolben. Průmyslník, který v Česku patří mezi nejvýznamnější, zemřel před 75 lety. K nejvýznamnějším činnostem podniku patřily výroba lokomotiv a tramvají, dále kompresorů nebo jeřábů. Před rokem 1989 putovala většina výroby do zemí RVHP. Ve firmě v tomto období pracovalo zhruba 50.000 lidí. Po roce 1989 se společnost rozpadla na více podniků, z nichž některé zkrachovaly.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744