Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tržby ČKD Group klesly o 92 procent. Firma nemá žádné zaměstnance a omezuje svou činnost

Tržby ČKD Group klesly o 92 procent. Firma nemá žádné zaměstnance a omezuje svou činnost

Strojírenská skupina ČKD Group se předloni dostala z mírného zisku do ztráty 22,04 milionu korun. Tržby firmy klesly meziročně o 92 procent na 3,78 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila ve Sbírce listin. Firma v ní uvedla, že nemá žádné zaměstnance a omezuje ekonomickou činnost.

„S ohledem na vstup společnosti ČKD Praha DIZ do insolvence a následný dopad do činnosti společností ČKD Elektrotechnika a ČKD Energy, společnost ČKD Group omezila svoji ekonomickou činnost a hledá možnost dalšího ekonomického uplatnění,“ uvádí se ve zprávě.

Osobní náklady předloni činily 28.000 korun, když 26.000 korun byly odměny členům orgánů obchodních korporací a dva tisíce tvořilo zákonné pojištění. Společnost prodala veškeré osobní automobily v pořizovací hodnotě 1,5 milionu korun a dva notebooky celkem za 106.000 korun.

Úpadek firmy ČKD Praha DIZ prohlásil v září 2016 pražský městský soud. V sídle společnosti v květnu téhož roku zasahovala protikorupční policie. Některá média tehdy psala, že ČKD Praha DIZ dluží na daních 791 milionů korun. Kvůli podezření z daňových podvodů byly následně firmě obstaveny bankovní účty.

V polovině června loňského roku se po Petru Speychalovi stal majitelem firmy generální ředitel společnosti Robert Wolf. ČTK tehdy řekl, že firma je stabilizovaná, platí mzdy, odvody a veškeré náklady. Schůze věřitelů však na konci června poslala společnost do konkurzu. Pro tuto formu řešení úpadku byli hlavně větší věřitelé. Největší pohledávky za 927 milionů korun přiznal insolvenční správce Komerční bance.

ČKD Group je pokračovatelem firmy ČKD, vznikla v roce 2007. Do skupiny tehdy patřily firmy ČKD Praha DIZ, ČKD Nové Energo, ČKD Elektrotechnika, polovodiče a ČKD Finergis. V roce 2007 v ní pracovalo asi 1500 lidí. Továrnu na polovodiče v pražském Braníku koupila v roce 2010 švýcarská společnost ABB.

ČKD vznikla v roce 1927 spojením firmy Českomoravská - Kolben a Strojírny Daněk a spol. Vznikla tak společnost Českomoravská-Kolben-Daněk. V čele podniku stál do roku 1939 Emil Kolben. Průmyslník, který v Česku patří mezi nejvýznamnější, zemřel před 75 lety. K nejvýznamnějším činnostem podniku patřily výroba lokomotiv a tramvají, dále kompresorů nebo jeřábů. Před rokem 1989 putovala většina výroby do zemí RVHP. Ve firmě v tomto období pracovalo zhruba 50.000 lidí. Po roce 1989 se společnost rozpadla na více podniků, z nichž některé zkrachovaly.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232