Články odjinud

Turecko nad ekonomickou propastí. Hrozí i reforma, která ožebračí obyvatelstvo, míní analytik

Turecko nad ekonomickou propastí. Hrozí i reforma, která ožebračí obyvatelstvo, míní analytik

Cena za ekonomický populismus je pro Turecko mimořádně vysoká. Tamní měna se jen v posledním měsíci propadla o 20 procent, inflace bují dvouciferným tempem a vysoké úrokové sazby prodražují podnikatelům jejich úvěry. „Je dokonce možné, že v Turecku bude vyhlášena měnová reforma, která ožebračí místní obyvatelstvo,“ říká pro INFO.CZ Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BHS.

Turecká ekonomika zažívá turbulentní časy. Přibližně měsíc před prezidentskými volbami totiž rapidně oslabuje měna, bují inflace a lidé reptají na vysoké úrokové sazby, které jim prodražují úvěry. „Volatilní mix předvolebního populismu a posilujícího dolaru dostal zemi až na okraj měnové krize,“ všímá si renomovaný deník Financial Times.

„Země je ve vážných ekonomických problémech,“ souhlasí hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček. „Tento vývoj je způsoben autoritativní politikou prezidenta Erdogana, který stupňováním represí odrazuje zahraniční investory, což brání rozvoji země. Obyvatelé raději používají dolary a eura, což vede ke znehodnocení měny a vysoké inflaci.“

Zatím poslední lekce autoritativního přístupu přišla během Erdoganovy návštěvy ve Velké Británii před dvěma týdny. Politik se na svém zahraničním turné snažil uklidnit investory, povedl se mu však opak. Během rozhovoru pro agenturu Bloomberg naznačil snahy o omezení nezávislosti centrální banky, což poslalo tureckou měnu liru do kolen.

Měna briskně nalezla své nové dno a oslabila až k úrovni pěti lir za dolar, v roce 2011 se přitom obchodovala v kurzu 1.6 liry za dolar.

„Oslabování liry je dáno právě obavou investorů ohledně směřování turecké ekonomiky a politiky,“ analyzuje situaci pro INFO.CZ ekonom Komerční banky Marek Dřímal. „Další vývoj na trhu bude záviset především na celkové náladě regionálních investorů, a také na výsledku blížících se voleb. I pokud v nich opět vyhraje AKP a prezident Erdogan, může turecká centrální banka ponechat sazby výše a bojovat s inflací a tak i s oslabováním liry.“

Jenže turecký prezident se nyní ocitnul na křižovatce. Jeho ekonomický populismus, ve kterém svádí oslabující měnu na externí faktory, sice boduje u voličů, jenže dále prohlubuje nedůvěru investorů. A vice versa. Pokud by chtěl uklidnit investory, nejspíš by přišel o možná rozhodující hlasy. Zda se mu podaří z prekérní situace elegantně vybruslit, bude jasné 24. června po uzavření volebních místností.

I pokud však prezident v předčasných volbách svůj mandát obhájí, konec problémů turecké ekonomiky to znamenat rozhodně nemusí. „Posílením jeho pozice by vzniknul ještě větší tlak na ´nezávislost´ centrální banky a na tureckou měnu. V případě dalších zvýšení úrokových sazeb na druhé straně Atlantiku, které se čeká už v červnu, to pro Turecko nenaznačuje povzbudivé vyhlídky na změnu,“ uzavírá Roman Koděra, manažer Saxo Bank.

 

 

Články odjinud