Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko nad ekonomickou propastí. Hrozí i reforma, která ožebračí obyvatelstvo, míní analytik

Turecko nad ekonomickou propastí. Hrozí i reforma, která ožebračí obyvatelstvo, míní analytik

Cena za ekonomický populismus je pro Turecko mimořádně vysoká. Tamní měna se jen v posledním měsíci propadla o 20 procent, inflace bují dvouciferným tempem a vysoké úrokové sazby prodražují podnikatelům jejich úvěry. „Je dokonce možné, že v Turecku bude vyhlášena měnová reforma, která ožebračí místní obyvatelstvo,“ říká pro INFO.CZ Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BHS.

Turecká ekonomika zažívá turbulentní časy. Přibližně měsíc před prezidentskými volbami totiž rapidně oslabuje měna, bují inflace a lidé reptají na vysoké úrokové sazby, které jim prodražují úvěry. „Volatilní mix předvolebního populismu a posilujícího dolaru dostal zemi až na okraj měnové krize,“ všímá si renomovaný deník Financial Times.

„Země je ve vážných ekonomických problémech,“ souhlasí hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček. „Tento vývoj je způsoben autoritativní politikou prezidenta Erdogana, který stupňováním represí odrazuje zahraniční investory, což brání rozvoji země. Obyvatelé raději používají dolary a eura, což vede ke znehodnocení měny a vysoké inflaci.“

Zatím poslední lekce autoritativního přístupu přišla během Erdoganovy návštěvy ve Velké Británii před dvěma týdny. Politik se na svém zahraničním turné snažil uklidnit investory, povedl se mu však opak. Během rozhovoru pro agenturu Bloomberg naznačil snahy o omezení nezávislosti centrální banky, což poslalo tureckou měnu liru do kolen.

Měna briskně nalezla své nové dno a oslabila až k úrovni pěti lir za dolar, v roce 2011 se přitom obchodovala v kurzu 1.6 liry za dolar.

„Oslabování liry je dáno právě obavou investorů ohledně směřování turecké ekonomiky a politiky,“ analyzuje situaci pro INFO.CZ ekonom Komerční banky Marek Dřímal. „Další vývoj na trhu bude záviset především na celkové náladě regionálních investorů, a také na výsledku blížících se voleb. I pokud v nich opět vyhraje AKP a prezident Erdogan, může turecká centrální banka ponechat sazby výše a bojovat s inflací a tak i s oslabováním liry.“

Jenže turecký prezident se nyní ocitnul na křižovatce. Jeho ekonomický populismus, ve kterém svádí oslabující měnu na externí faktory, sice boduje u voličů, jenže dále prohlubuje nedůvěru investorů. A vice versa. Pokud by chtěl uklidnit investory, nejspíš by přišel o možná rozhodující hlasy. Zda se mu podaří z prekérní situace elegantně vybruslit, bude jasné 24. června po uzavření volebních místností.

I pokud však prezident v předčasných volbách svůj mandát obhájí, konec problémů turecké ekonomiky to znamenat rozhodně nemusí. „Posílením jeho pozice by vzniknul ještě větší tlak na ´nezávislost´ centrální banky a na tureckou měnu. V případě dalších zvýšení úrokových sazeb na druhé straně Atlantiku, které se čeká už v červnu, to pro Turecko nenaznačuje povzbudivé vyhlídky na změnu,“ uzavírá Roman Koděra, manažer Saxo Bank.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1