Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tvrdíkovi Číňané uzavřou dosud největší obchod v Česku

Tvrdíkovi Číňané uzavřou dosud největší obchod v Česku

Čínská skupina CEFC, v níž se angažuje i bývalý ministr obrany a šéf ČSA Jaroslav Tvrdík, utratí 7,5 miliardy korun za kancelářskou budovu Florentinum v Praze.

Čínská skupina CEFC podle týdeníku Respekt zítra uzavře svůj dosud největší obchod v Česku. Od investiční skupiny Penta údajně koupí jen několik let starý kancelářský komplex Florentinum, který se nachází v bezprostřední blízkosti Masarykova nádraží v Praze. Odhadovaná cena transakce se pohybuje kolem 7,5 miliardy korun.

Podle Respektu se o kancelářskou budovu původně ucházel i realitní fond pojišťovny Allianz a ruští majitelé Slovanského domu. Číňané ovšem všechny zájemce nakonec přeplatili. 

Pokud se transakce opravdu uskuteční, půjde o největší čínskou investici v Česku. Trumfnout by jí ovšem v dohledné době mohla koupě plzeňské Škody Transportation, o níž údajně vyjednává největší výrobce vlaků na světě - čínská CRRC. CEFC dosud žádnou takto velkou transakci neuzavřela, zatím drží podíly ve společnostech Lobkowicz Group nebo Travel Service. Investovala i ve skupinách Médea Group, Empresa Media nebo do realit. Vlastní taky fotbalovou Slavii.

Debata o přílivu čínských investic do českých firem se rozproudila před několika týdny v souvislosti s návštěvou dalajlamy v Praze. Čínské investice v ČR dosáhly podle prezidenta Miloše Zemana asi 50 miliard korun. Hodnota ekonomických dohod mezi českými a čínskými společnostmi uzavřených při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze měla během letoška dosáhnout 95 miliard Kč, do roku 2020 pak 294 miliard. Dohody s Číňany podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, skupina J&T, Česká exportní banka a Český Aeroholding.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1