Uspět na burze je možné i beze škol, dokázala reality show. Pokračování je ale ve hvězdách | info.cz

Články odjinud

Uspět na burze je možné i beze škol, dokázala reality show. Pokračování je ale ve hvězdách

Lze úspěšně obchodovat na burze i bez speciálního vzdělání? Očividně ano. Alespoň to dokazují výsledky projektu Hvězdy burzy. Ten vybral devět lidí a naučil je základním pravidlům života na burze. Šest z nich pokračuje doteď.

Dva burzovní matadoři, Američané Richard Dennis a William Eckhardt, se v roce 1983 vsadili, že lze vychovat úspěšného obchodníka z lidí, kteří nemají speciální vzdělání. Dennis tvrdil, že to jde podobně, jako se v Asii vychovávají želvy.

Teď devět takových „želv“ našli i organizátoři reality show Hvězdy burzy. Účastníci měli prokázat, že mentální nastavení člověka je na burze důležitější než vystudované školy. Vybrali devět lidí, kterým poskytli školení od profesionálů z firmy XTB, a následně je odvezli do Španělska.

„Bylo cílem je odstřihnout od okolního světa, aby na ně nepůsobily domácí vlivy, které je rozptylují,“ vysvětluje jeden z organizátorů Martin Kopáček.

Ten je s výsledkem projektu spokojený. Ze zmíněné devítky v současnosti pokračuje šestice aktérů. „Podle mě dva z nich mají slušně našlápnuto na pozici burzovního obchodníka,“ myslí si Kopáček a dodává, že akce měla i vedlejší efekt. Ve Španělsku vznikla i profesní přátelství a někteří účastníci se posléze znovu sešli.

Ti, co pokračují, mají navíc k dispozici odbornou pomoc. Sdružují se ve skupině na facebooku, kde další z organizačního týmu, Peter Murín, sleduje jejich obchody a ukazuje, kde dělají chyby.

Reality show Hvězdy burzy proběhla na sklonku loňského roku. Jestli se ale bude opakovat, organizátoři zatím netuší. „Splnilo to náš cíl. Dokázali jsme, že když lidé mají zájem, mohou na burze uspět. Další pokračování závisí také na ochotě investovat čas do přípravy toho programu. Samozřejmě zájemci se nám ozývají,“ uzavírá Kopáček.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud