Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vybíráte nebankovní půjčku? Poradíme, na co se při jejím výběru zaměřit a co nepodcenit

Vybíráte nebankovní půjčku? Poradíme, na co se při jejím výběru zaměřit a co nepodcenit
 

Na českém úvěrovém trhu působí několik stovek bankovních a nebankovních poskytovatelů půjček. Po legislativních změnách jde nyní pouze o část původního počtu, přesto je to dost nabídek, v nichž není jednoduše se bezpečně zorientovat. Pokud vás v bance odmítli a vy se nyní poohlížíte po půjčce u nebankovní společnosti, poradíme vám, na co se při jejím výběru zaměřit a co v žádném případě nepodcenit. 

Porovnání nabídek je nezbytné 

Nesázejte na první produkt, jehož reklamu zahlédnete v televizi. Stovka půjček = stovka rozdílných podmínek. Abyste si dokázali vybrat půjčku, která vám bude nastavenými parametry vyhovovat, je potřeba mezi sebou jednotlivé produkty porovnat. Ke srovnání půjček můžete využít praktických online kalkulaček, do nichž vložíte parametry, na základě kterých budete chtít vybrané produkty srovnávat. 

Nepodceňujte recenze 

Máte vybraný produkt, který vás svými podmínkami zaujal? Zbrklost stranou! Poptejte se známých nebo přátel ve vašem okolí, zda mají s konkrétním produktem anebo společností osobní zkušenost. Od věci také není zapátrat v internetových fórech a diskuzích, kde se dozvíte řadu podstatných a důležitých informací. Myslete také na to, že dnes již dávno neplatí, že čím zvučnější jméno společnosti, tím kvalitnější služby. 

Úrok je důležitý, RPSN důležitější 

Drtivá většina spotřebitelů vybírá půjčku pouze na základě úroku. A to není příliš prozřetelné řešení. Úrok je samozřejmě důležitý, mnohem lepší vypovídací schopnost má ale hodnota RPSN, která říká, kolik za půjčku ve finále zaplatíte. Kromě výše uvedeného byste měli ověřit také termíny splátek. Ne všude totiž vyžadují klasický model, kdy splátku uhradíte jednou za měsíc k předem jasně stanovenému datu. Někde jde o týdenní splatnost, u mikropůjček musíte celý objem vrátit k dohodnutému datu.

Rizikové půjčky jsou pouze pro rizikové klienty 

Nebankovní půjčky bez registru anebo dokládání příjmů sice mohou být značným lákadlem, určeny jsou ale primárně těm, kteří na jiné produkty nedosáhnou. Důvodů může být rovnou několik – banka jejich žádost zamítla, mají záznam v registru anebo nechtějí, či dokonce nemohou doložit příjem od zaměstnavatele. Riziko, které ale tímto úvěrováním vybraná společnost podstupuje, se musí někde projevit. Nejčastěji jde pochopitelně o výši úroků. Pokud tedy vyloženě nepotřebujete půjčku pro rizikové klienty, poohlédněte se po obvyklých (a levnějších) produktech.

Dvakrát čtěte, jednou podepište 

Co je psáno, to je dáno a neznalost zákona neomlouvá – to jsou dvě zlatá pravidla, kterých byste se měli při výběru půjčky držet. Čtěte smlouvy a obchodní podmínky až do konce. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat anebo si smlouvu vyžádejte k domácímu prostudování. Nikdy se také nenechte natlačit k podpisu smlouvy v časovém presu a nepodepisujte žádné dokumenty pod tlakem. V některých případech může být velmi složité odstoupit od smlouvy. 

Férové podmínky jsou základ úspěchu 

Pozor na miniaturní písmo ve smlouvách, poznámky pod čarou anebo oblíbené „hvězdičky“. Pokud se vám zdají obchodní podmínky příliš komplikované a smlouva nepřehledná, raději se poohlédněte po jiném poskytovateli anebo promyslete možnost tzv. P2P půjček. Průkopníkem mezi nimi je společnost Zonky, kterou následuje neméně úspěšná konkurence. Vždy musíte dopředu vědět, kolik za půjčku ve finále zaplatíte, jaké jsou její sankce v případě prodlení se splácením a co vám hrozí, pokud budete svůj závazek ignorovat.

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů Půjčky.cz, Úspory.cz, Coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1