Vyšší úrokové sazby by Česku prospěly, tvrdí bankéř z ČNB. Může to být i skokově | info.cz

Články odjinud

Vyšší úrokové sazby by Česku prospěly, tvrdí bankéř z ČNB. Může to být i skokově

České ekonomice by prospělo zvýšení úrokových sazeb do konce letošního roku až o 0,75 bodu. V rozhovoru v dnešních Hospodářských novinách (HN) to řekl člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Vojtěch Benda. Sazby by ale podle něj měly růst postupně, ne skokově, i když ani to vyloučené není. Sám na posledním zasedání rady v září hlasoval pro zvýšení, nakonec ale zůstaly sazby beze změny.

Rada letos v srpnu poprvé od února 2008 zvýšila základní sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, a to o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Na dalším jednání v září pak rada sazbu neměnila. Pro zachování sazby však hlasovali jen čtyři ze sedmi členů, takže se podle analytiků dá na dalším zasedání v listopadu očekávat další růst. "Teoreticky by mohlo dojít ještě k jednomu nebo dvěma zvýšením. Do konce roku bude bankovní rada o sazbách hlasovat už pouze dvakrát," řekl HN Benda.

Rychlost růstu se podle něj předpokládat nedá, ale sám by dal přednost pozvolnějšímu zvyšování - třeba po 0,25 bodu - před skokovým nárůstem. Může se však podle Bendy ukázat, že bude skokové zvýšení například o půl procentního bodu nutné. "Pouze mírné posilování kurzu koruny nedodává ekonomice potřebný protiinflační impuls, který by se dal očekávat. Tím pádem je větší prostor pro zpřísňování měnové politiky, tedy brzdění inflace prostřednictvím úrokových sazeb," uvedl.

"Ideální by byla samozřejmě dlouhodobě neutrální úroková sazba, která je podle našich odhadů kolem 2,5 až tří procent. Zda se na tuto úroveň dostaneme řekněme v horizontu dvou let, neumím říct," dodal. Změny sazeb budou záviset podle něj mimo jiné na vývoji kurzu koruny a výše mezd.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud