Zadlužení Česka v zahraničí je nejvyšší v historii. Za rok vzrostlo téměř o polovinu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zadlužení Česka v zahraničí je nejvyšší v historii. Za rok vzrostlo téměř o polovinu

Zadlužení Česka v zahraničí je nejvyšší v historii. Za rok vzrostlo téměř o polovinu

Zahraniční zadluženost ČR stoupla letos v prvním čtvrtletí meziročně o 44 procent. To je nejvyšší údaj v historii ČR od roku 1993. Zahraniční dluh Česka stoupl v prvním čtvrtletí letošního roku o rekordních 1,128 bilionu korun na 4,656 bilionu. Meziročně byl vyšší o 1,425 bilionu. Za růstem stojí především vyšší zadlužení bank a vlády související s nákupy dluhopisů zahraničními investory. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Podle ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy jsou za období let 1993 až 2000 dostupné pouze celoroční údaje k vývoji zahraničí zadluženosti. Čtvrtletní data jsou dostupná od roku 2001 a v tomto období byl dosud nejvyšším nárůstem takřka 26procentní meziroční vzestup ze třetího kvartálu roku 2008. V období let 1993 až 2000 byl nejvyšší nárůst zahraniční zadluženosti vykázán během roku 1995, a sice 33,5 procenta. Tehdy však celková zahraniční zadluženost byla o řád nižší než dnes.

"Poprvé v novodobé historii ČR se zahraniční zadluženost, která roste nepřetržitě, čtvrtletí po čtvrtletí, od posledního kvartálu roku 2002, letos v prvním čtvrtletí přiblížila úrovni sta procent hrubého domácího produktu. V uplynulých letech se přitom pohybovala v rozmezí od 60 do 75 procent HDP," uvedl Kovanda.

Bezprecedentní nárůst z prvního kvartálu letošního roku má na svědomí zejména mohutná spekulativní poptávka zahraničních investorů po českých vládních dluhopisech, zejména krátkodobých. Investice do těchto dluhopisů byla pro zahraniční investory zpravidla optimálním způsobem, jak si „vsadit“ na posílení české koruny po opuštění kurzového závazku České národní banky, k němuž došlo počátkem dubna. V dalších čtvrtletích už proto podobně dramatický nárůst zahraniční zadluženosti ČR čekat nelze.

Zahraniční zadlužení bankovního sektoru, který zahrnuje i závazky ČNB, tvoří 40,8 procenta celkové zadluženosti. Závazky vládního sektoru se podílejí na celkovém zahraničním dluhu 26 procenty.

Na zahraniční dluh soukromého sektoru připadá z celkové zahraniční zadluženosti 65,7 procenta. Zbývajících 34,3 procenta tvoří závazky veřejného sektoru, kam patří i závazky vládního sektoru, soukromých subjektů garantované vládou a závazky subjektů s majoritní účastí státu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.