Zahraniční obchod skončil přebytkem, český průmysl zpomalil růst | info.cz

Články odjinud

Zahraniční obchod skončil přebytkem, český průmysl zpomalil růst

Český statistický úřad dnes zveřejnil statistiky ohledně českého průmyslu a zahraničního obchodu. Průmyslová výroba v únoru zpomalila meziroční růst na 2,7 procenta z lednových 10,3 procenta. Stavební produkce v Česku v únoru zrychlila meziroční pokles na sedm procent z lednových revidovaných 1,4 procenta. A zahraniční obchod Česka skončil podle dat v únoru přebytkem 17,9 miliardy korun.

Dařilo se především výrobcům automobilů, jejichž produkce stoupla o 7,5 procenta. O šest procent vzrostla i výroba elektřiny. Naopak o 15,4 procenta klesla produkce ostatních dopravních prostředků, kam patří například lodě, lokomotivy, letadla či jízdní kola. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Proti letošnímu lednu produkce průmyslových výrobců vzrostla o 0,7 procenta.

Tržby průmyslníků v únoru stouply meziročně o 4,8 procenta, rostly spíše na domácím trhu. Hodnota nových zakázek, které výrobci v únoru dohodli, stoupla o 7,3 procenta. Rychlejší růst zaznamenali na zahraničních trzích než doma.

Stavební produkce zrychlila meziroční pokles. Na výsledku se negativně podepsal zejména propad inženýrského stavitelství, naopak pozemní stavitelství pokles stavební výroby tlumilo. Produkce v pozemním stavitelství byla proti loňskému únoru bez očištění nižší o 0,2 procenta. V inženýrském stavitelství klesla o 28,7 procenta. Meziměsíčně celková stavební výroba stoupla o 0,3 procenta.

Zahraniční obchod skončil v únoru přebytkem 17,9 miliardy korun. Bilanci nepříznivě ovlivnilo hlavně meziroční prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem, základními kovy a počítači. Kladný vliv naopak mělo snížení deficitu chemických látek a přípravků. Dovoz a vývoz proti loňskému únoru vzrostly. Dovoz o 1,2 procenta na 263,3 miliardy korun a vývoz o 0,4 procenta na 281,2 miliardy Kč.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud