Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zapomeňte na Silicon Valley. Evropské inovace pohánějí mozky od Tel Avivu

Zapomeňte na Silicon Valley. Evropské inovace pohánějí mozky od Tel Avivu

Mozky z armády, nevídaná úroveň vzdělanosti a štědré vládní pobídky. To jsou hlavní důvody, proč Křemíkové vádí (Silicon Wadi) – oblast technologického boomu u izraelského Tel Avivu – stále těsněji špape na paty globálnímu centru h technologií v americkém Silicon Valley.

Izraelci moc na výběr nedostali. Židovský stát je setrvale obklíčený těmi, kdo jej chtějí zadupat do země, a neměl ani příliš nerostného bohatství, ze kterého by své výrobky určené pro obchod vyráběl. 

Navzdory tomu platí nyní Izrael za jedno z hlavních světových inovačních a start-upových center. Svůj původ zde má například navigace Waze, antivirová společnost Check Point či komunikační platforma ICQ, která se v Česku svého času těšila enormní oblibě. A USB flash disk? I ten má původ v Izraeli.

Investice do inovací se staly izraelským zlatem. Země potřebovala získat a udržet technologickou konkurenční výhodu nad svými sousedy, aby si zajistila přežití. Pro Izrael to byla jediná alternativa.

Od amerického Silicon Valley odlišuje izraelské Křemíkové vádí několik věcí. „Třeba věk lídrů. Pokud se podíváte na průměrného amerického ředitele startupů, tak je mu něco mezi 20 a 30 lety a nejspíš má pocit, že musí vymyslet nový Facebook,“ glosuje pro INFO.CZ Jarmila Plachá, ředitelka technologické společnosti Škoda Auto DigiLab. Izrael je ale jiný, tvrdí. „Místním výkonným, finančním a technickým ředitelům je většinou přes čtyřicet, dokonce znám jednoho místního zakladatele startupů, kterému je přes 65 let.“

Věk inovátorů není jediný rozdíl obou technologických oblastí. Zatímco ve Spojených státech se hledí na vhodné vzdělání, v Izraeli je často podobně určujícím faktorem jednotka, ve které byznysmeni sloužili. Pomyslný vrchol pak tvoří speciální část armády, jednotka 8200, která je izraelskou vojenskou obdobou americké Národní bezpečnostní agentury (NSA).

Když přijdete na pohovor do technologické společnosti, jen stěží můžete říct lepší první větu než „Sloužil jsem v jednotce 8200.“

Propojení technologické komunity je zejména v oblasti Tel Avivu enormní a velikost země a povinná vojenská služba nahrávají tomu, aby se znal takřka každý s každým.

Start-upovému byznysu ale pomáhá i štědrá vládní politika, která hýří pobídkami a investicemi na podporu obchodního sektoru; banky a fondy pro podporu rizikových inovačních projektů pak ochotně otevírají své kapsy, když je potřeba zafinancovat nezbytené testování nových technologií. 

Tím nejpodstatnějším, co však Izrael má, jsou lidé. Takřka polovina populace má univerzitní vzdělání, v Tel Avivu je tento poměr až 90 procent. „Zaměstnanci zde vědí, jak samostatně uvažovat, a nevyžadují neustálý dozor. Když je to třeba, vezmou si na sebe další zodpovědnost, mají neskutečný drive. A to jsou pro úspěch start-upů velmi důležité prvky,“ vysvětluje pro INFO.CZ Pini Yakuel, výkonný ředitel start-upů Optimove.

I proto jsou dnes v zemi vývojová centra prakticky všech hlavních technologických firem. Takzvaná Velká pětka - Apple, Alphabet s Googlem, Amazon a Facebook je zde kompletně zastoupena. 

Kromě ní je v Izraeli odhadem přes šest tisíc start-upů, a přestože jich každý rok přibližně pět set zanikne, sedm set nových podniků zase přibude. Jedním z tahounů celého sektoru jsou inovace v automotive segmentu: loni v Tel Avivu v této oblasti fungovalo přes 500 subjektů, šestkrát více, než v roce 2013. 

Do Izraele ostatně na přelomu roku technologicky expandovala i mladoboleslavská Škoda Auto. Ta v Tel Avivu založila svou první zahraniční pobočku dceřiné firmy DigiLab, společnosti, která se věnuje rozvoji nových technologií. Napojením na izraelskou studnu nápadů a inovací automobilka věří, že v budoucnu získá výhodu oproti svým konkurentům. 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1