Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zapomeňte na Silicon Valley. Evropské inovace pohánějí mozky od Tel Avivu

Zapomeňte na Silicon Valley. Evropské inovace pohánějí mozky od Tel Avivu

Mozky z armády, nevídaná úroveň vzdělanosti a štědré vládní pobídky. To jsou hlavní důvody, proč Křemíkové vádí (Silicon Wadi) – oblast technologického boomu u izraelského Tel Avivu – stále těsněji špape na paty globálnímu centru h technologií v americkém Silicon Valley.

Izraelci moc na výběr nedostali. Židovský stát je setrvale obklíčený těmi, kdo jej chtějí zadupat do země, a neměl ani příliš nerostného bohatství, ze kterého by své výrobky určené pro obchod vyráběl. 

Navzdory tomu platí nyní Izrael za jedno z hlavních světových inovačních a start-upových center. Svůj původ zde má například navigace Waze, antivirová společnost Check Point či komunikační platforma ICQ, která se v Česku svého času těšila enormní oblibě. A USB flash disk? I ten má původ v Izraeli.

Investice do inovací se staly izraelským zlatem. Země potřebovala získat a udržet technologickou konkurenční výhodu nad svými sousedy, aby si zajistila přežití. Pro Izrael to byla jediná alternativa.

Od amerického Silicon Valley odlišuje izraelské Křemíkové vádí několik věcí. „Třeba věk lídrů. Pokud se podíváte na průměrného amerického ředitele startupů, tak je mu něco mezi 20 a 30 lety a nejspíš má pocit, že musí vymyslet nový Facebook,“ glosuje pro INFO.CZ Jarmila Plachá, ředitelka technologické společnosti Škoda Auto DigiLab. Izrael je ale jiný, tvrdí. „Místním výkonným, finančním a technickým ředitelům je většinou přes čtyřicet, dokonce znám jednoho místního zakladatele startupů, kterému je přes 65 let.“

Věk inovátorů není jediný rozdíl obou technologických oblastí. Zatímco ve Spojených státech se hledí na vhodné vzdělání, v Izraeli je často podobně určujícím faktorem jednotka, ve které byznysmeni sloužili. Pomyslný vrchol pak tvoří speciální část armády, jednotka 8200, která je izraelskou vojenskou obdobou americké Národní bezpečnostní agentury (NSA).

Když přijdete na pohovor do technologické společnosti, jen stěží můžete říct lepší první větu než „Sloužil jsem v jednotce 8200.“

Propojení technologické komunity je zejména v oblasti Tel Avivu enormní a velikost země a povinná vojenská služba nahrávají tomu, aby se znal takřka každý s každým.

Start-upovému byznysu ale pomáhá i štědrá vládní politika, která hýří pobídkami a investicemi na podporu obchodního sektoru; banky a fondy pro podporu rizikových inovačních projektů pak ochotně otevírají své kapsy, když je potřeba zafinancovat nezbytené testování nových technologií. 

Tím nejpodstatnějším, co však Izrael má, jsou lidé. Takřka polovina populace má univerzitní vzdělání, v Tel Avivu je tento poměr až 90 procent. „Zaměstnanci zde vědí, jak samostatně uvažovat, a nevyžadují neustálý dozor. Když je to třeba, vezmou si na sebe další zodpovědnost, mají neskutečný drive. A to jsou pro úspěch start-upů velmi důležité prvky,“ vysvětluje pro INFO.CZ Pini Yakuel, výkonný ředitel start-upů Optimove.

I proto jsou dnes v zemi vývojová centra prakticky všech hlavních technologických firem. Takzvaná Velká pětka - Apple, Alphabet s Googlem, Amazon a Facebook je zde kompletně zastoupena. 

Kromě ní je v Izraeli odhadem přes šest tisíc start-upů, a přestože jich každý rok přibližně pět set zanikne, sedm set nových podniků zase přibude. Jedním z tahounů celého sektoru jsou inovace v automotive segmentu: loni v Tel Avivu v této oblasti fungovalo přes 500 subjektů, šestkrát více, než v roce 2013. 

Do Izraele ostatně na přelomu roku technologicky expandovala i mladoboleslavská Škoda Auto. Ta v Tel Avivu založila svou první zahraniční pobočku dceřiné firmy DigiLab, společnosti, která se věnuje rozvoji nových technologií. Napojením na izraelskou studnu nápadů a inovací automobilka věří, že v budoucnu získá výhodu oproti svým konkurentům. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1