Články odjinud

Zemanův kulhající kůň, majitelka fotbalové Slavie. Co je zač čínská CEFC, kterou semlely miliardové dluhy?

Zemanův kulhající kůň, majitelka fotbalové Slavie. Co je zač čínská CEFC, kterou semlely miliardové dluhy?

Obří čínská společnost CEFC se měsíce potýká s dluhy a ztrátou reputace. Potíže teď naplno dolehly i na její evropskou pobočku, kterou navenek reprezentoval Jaroslav Tvrdík. CEFC Europe nezaplatila miliardové závazky investiční skupině J&T, která obratem odvolala představenstvo firmy a dosadila krizový management. Co je CEFC, která v Česku expandovala za mohutné podpory prezidenta Miloše Zemana, přesně zač? Přinášíme přehled klíčových bodů:

Čínská společnost CEFC China Energy Company Limited působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Hodnota příjmů CEFC, která byla založena v roce 2002, loni činila podle agentury Bloomberg přibližně 40 miliard dolarů (zhruba 840 miliard korun) a na seznamu největších světových firem Global Fortune 500 jí tak podle výše příjmu připadlo 229. místo.

Jie Ťien-ming a jeho dítě

Podle webových stránek společnosti ji v roce 2002 založil Jie Ťien-ming. Tento předseda představenstva společnosti je od roku 2015 také poradcem prezidenta Miloše Zemana. Jie Ťien-ming je nyní v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona a podle vedení CEFC odejde z čela firmy. Firma se poté dostala do problémů a nyní se snaží prodat aktiva, aby získala hotovost. Podle agentury Reuters dluží téměř sedm miliard dolarů splatných v první polovině roku. V poslední době si krátkodobě půjčovala peníze za mimořádně vysoké úroky.

Obří zaměstnavatel

Po celém světě CEFC zaměstnává zhruba 30.000 lidí. Společnost své obchody kromě ČR uzavírala mimo jiné v Rusku, Kazachstánu, Německu, Čadu nebo Abú Zabí.

Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku, kde zaměstnává přes 4000 lidí. CEFC Group (Europe) Company působí ve financích, letectví a cestovním ruchu, průmyslu i výrobě, nemovitostí či sportu.

Celkem čínská firma v ČR spravuje aktiva za více než 1,5 miliardy eur (38 miliard korun).

Česká stopa

Podíly má CEFC například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz a cestovní kanceláři Canaria Travel, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu. CEFC patří i pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech.

CEFC v Česku

CEFC je dále vlastníkem budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. V listopadu 2016 koupila pražský administrativní komplex Florentinum, v roce 2017 pak zrekonstruovanou budovu v jeho sousedství.

V září 2015 také CEFC majetkově vstoupila do mediálních skupin Médea Group a Empresa Media, loni v září dokončila odchod z těchto společností, když uplatnila své právo na vrácení podílu původnímu majiteli Jaromíru Soukupovi.

Spor s J&T

Kapitálově CEFC v minulosti vstoupila do J&T Finance Group, ve které držela desetiprocentní podíl; v březnu 2016 se obě strany dohodly, že získá polovinu. Za poloviční podíl v JTFG měla zaplatit 980 milionů eur (26,3 miliardy Kč). V květnu 2017 změnu podílů schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Na začátku letošního roku zamítla Česká národní banka navýšení čínského podílu, CEFC se odvolala, v březnu ale oznámila, že žádost o navýšení podílu stahuje.

Před měsícem oznámila čínská státem vlastněná investiční společnost CITIC Group, že má ve skupině CEFC Europe převzít majetkový podíl 49 procent. Místopředseda představenstva evropské CEFC Jaroslav Tvrdík nedávno uvedl, že dluhy CEFC zaplatí CITIC v řádu dní, což se ale podle J&T nestalo. Investiční skupina proto přikročila k výkonu akcionářských práv a odvolala představenstvo firmy, které nahradila krizovým managementem. V evropské CEFC chce provést finanční i právní audit a hledat východisko z krize.

 

Články odjinud