Žemle s hovězím ukazuje kondici měny. Jak si v Big Mac indexu stojí Česko? | info.cz

Články odjinud

Žemle s hovězím ukazuje kondici měny. Jak si v Big Mac indexu stojí Česko?

Houska, dva plátky mletého hovězího masa, sýr, salát, cibule, okurka a omáčka – složení hamburgeru Big Mac, nejznámějšího produktu fastfoodového řetězce McDonald’s, je po celém světě stejné. Totéž se ale nedá říct o ceně, čehož využívá takzvaný Big Mac index, aby zjistil, jak na tom která měna je. Kde seženete nejlacinější a kde naopak nejdražší Big Mac? A jak je na tom Česko?

Podle nejaktuálnějších dat hamburgerového indexu, který vytváří časopis The Economist dlouhých jednatřicet let, vytáhnete z kapsy za Big Mac nejvyšší obnos ve Švýcarsku. Sendvič zde stojí zhruba 6, 59 dolaru (v přepočtu cca 168 korun).

Víc než pět dolarů vám naúčtují v Norsku a Švédsku. Nad stejnou částku se vyšplhala průměrná cena Big Macu také v domovských Spojených státech. Skupinu nejdražších zemí uzavírají Brazílie s Kanadou.

Druhému konci žebříčku vévodí Ukrajina, kde za známý burger zaplatíte 1, 57 dolaru (asi 40 korun). Druhý nejlevnější sendvič seženete v Malajsii, kterou následuje Rusko. Do první pětice zemí s nejnižšími cenami se dostaly Jihoafrická republika a Tchaj-wan.

V Česku si musíte připravit 75 korun, tedy tři dolary. Republika tak patří spíš mezi lacinější země, obdobně je na tom v regionu i Maďarsko, v Polsku je burger ještě o něco levnější. Statistiky pro Slovensko k dispozici nejsou.

Potud jde o prosté porovnávání cen. To ale může sloužit i jako unikátní ukazatel stavu té které měny. Hamburgerový index vychází z úvahy, že Big Mac, který je celosvětově identický, by měl všude stát stejně. Ve skutečnosti tomu tak pochopitelně být nemůže a porovnávání místních cen burgeru, které se odvíjejí od mnoha lokálních faktorů, tedy napovídá, zda je určitý měnový kurz nadhodnocený nebo naopak podhodnocený. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud