Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zmatky kolem Liglassu nekončí. Firma tvrdí, že dál vyjednává, Kyrgyzstán trvá na ukončení smlouvy

Zmatky kolem Liglassu nekončí. Firma tvrdí, že dál vyjednává, Kyrgyzstán trvá na ukončení smlouvy

Česká společnost Liglass Trading CZ tvrdí, že jednání s kyrgyzskou vládu ohledně dostavby kaskády vodních elektráren dále pokračuje. Podle dnešního vyjádření vícepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva ale platí, že smlouva bude ukončena. Návrhy firmy na pokračování kontraktu podle něj středoasijská republika považuje za nepřijatelné.

Jak INFO.CZ informovalo, Liglass doufá, že budou jednání s kyrgyzskou stranou pokračovat. A to i přesto, že kyrgyzský premiér Sapar Isakov už v polovině září ohlásil, že tamní kabinet od smlouvy odstoupí. Firma se nyní odkazuje na jednání se Státním výborem pro průmysl, energetiky a využití nerostných surovin z minulého týdne. Tam česká firma navrhla několik postupů, jak spor řešit. Ve svém prohlášení na webových stránkách se firma odvolává na část investiční smlouvy, podle níž má v případě sporů nárok na další tři měsíce jednání s kyrgyzskou vládou.

Prohlášení si všimla i kyrgyzská média. Podle slov vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva pro tamní pobočku Rádia Svobodná Evropa ale dále platí, že smlouva skončí. „Liglass předložil své návrhy, ale státní výbor je považuje za nepřijatelné. Státní výbor pro průmysl, energetiku a využití nerostných surovin navrhl, aby vláda dohodu úplně ukončila,“ uvedl Zilalijev s tím, že jde o otázku několika dalších dní.

Kyrgyzská vláda se rozhodla smlouvu vypovědět z toho důvodu, že firma ve stanoveném termínu nezaplatila dohodnutých 37 milionů dolarů (zhruba 800 milionů korun). Představitelé středoasijské republiky od začátku kontraktu tvrdili, že se jedná o základní podmínku celého obchodu. Česká firma nyní tvrdí, že je peníze ochotna zaplatit.

Liglass Kyrgyzstánu pohrozil mezinárodní arbitráží. Stěžuje si na to, že země podle firmy neoprávněně zadržuje vratnou finanční záruku 1,148 milionu dolarů.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1