3,5 miliardy každý rok. Stát nejspíš přidá zdravotním pojišťovnám | info.cz

Články odjinud

3,5 miliardy každý rok. Stát nejspíš přidá zdravotním pojišťovnám

Na zvýšení zdravotního pojištění za státní pojištěnce se dohodli ministři financí a zdravotnictví. Informovala o tom Česká televize. Konečné slovo bude mít vláda jako celek.

Stát by mohl pojišťovnám přidávat 3,5 miliardy opakovaně v letech 2018 až 2020.

Za děti, důchodce či nezaměstnané zaplatí stát zdravotním pojišťovnám v roce 2018 bezmála 70 miliard korun. Měsíční částka odváděná státem za jednoho pojištěnce se zvýší o 50 korun na 970 Kč.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) označil dohodu za přijatelný kompromis. Podobně se vyjádřil i šéf financí Andrej Babiš (ANO). „Samozřejmě se nechci dohadovat jako minulý rok o navýšení za státní pojištěnce, takže jsme tam došli víceméně k nějakému konsenzu,“ řekl Babiš ČT.

Na konci loňského května rozhodla vláda, že stát dá od letoška na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun víc. Kvůli větší stabilitě systému chtěl tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) uzákonit pravidelné valorizace. Narazil ale na nesouhlas ministra Babiše a vláda projednávání návrhu koncem srpna přerušila.

Plán prosadit pravidelné navyšování příspěvku státu za státní pojištěnce převzal i Němečkův nástupce ve funkci Ludvík. V polovině prosince uvedl, že návrh předloží vládě v lednu případně i bez souhlasu ministra financí.

 

 

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud