Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 zprávy odjinud: Vozíčkáři řeší parkování; volební právo pro cizince; prosperujeme a nejsme spokojení

3 zprávy odjinud: Vozíčkáři řeší parkování; volební právo pro cizince; prosperujeme a nejsme spokojení

Nové parkovací zóny v Praze mají řadu odpůrců včetně vozíčkářů, kterým působí velké problémy. Řada tělesně postižených, kteří mají potíže s chůzí, se teď jen s velkými obtížemi dostává tam, kam potřebuje. Vybíráme i další zprávy.

 

Zóny působí potíže

Proti novým parkovacím zónám v Praze se ozvali také handicapovaní, kterým změna zkomplikovala život. Často si musí vybrat mezi rizikem pokuty nebo parkováním ve velké vzdálenosti od zamýšleného cíle cesty, což bývá mnohdy práce či lékař. „Máme každý týden desítky telefonátů na toto téma. Tzv. modré zóny jsou přímo neštěstím pro všechny obtížně pohyblivé motoristy v Praze,“ řekla Deníku Zdeňka Cupková z Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí.

Budou moct volit cizinci s přechodným pobytem?Budou moct volit cizinci s přechodným pobytem?autor:

Přibudou noví voliči?

Zatímco jinde v Evropské unii můžou volit i cizinci s přechodným pobytem, v Česku to možné není. Soud dal ovšem za pravdu Slovákovi, který se proti tomu ohradil. Podle informací MF Dnes by na základě tohoto rozhodnutí nyní mohli poslanci volební právo rozšířit, jednalo by se o 118 tisíc nových voličů. Poslanci ústavně-právního výboru se ovšem staví proti.

27 let od revoluce se Čechům daří, ale nejsou spokojeni.27 let od revoluce se Čechům daří, ale nejsou spokojeni.autor: ČTK

Prosperita, ne spokojenost

Čechům se 27 let od převratu podle čísel daří na všech frontách. Roste délka života, nezaměstnanost je nejnižší ze zemí Evropské unie, stát je členem NATO a EU. Lidé ale často necítí potřebnou jistotu a spokojenost. Trápí je otázka bydlení, obavy ze ztráty zaměstnání i příjmy, jak informovaly Hospodářské noviny. Premiér Sobotka varuje, že ze situace můžou těžit populisté. „Slibují jednoduchá řešení, která se tváří jako trvalá a definitivní. Tuto jistotu dlouhodobé vize musí nabídnout také demokratické strany,“ řekl předseda vlády.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1