Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

4 úkoly, které čekají na Babišova nástupce na ministerstvu financí

4 úkoly, které čekají na Babišova nástupce na ministerstvu financí

Vládní krize odeznívá a vše spěje k výměně klíčového ministra – Andreje Babiše coby šéfa resortu financí by měl nahradit poslanec Ivan Pilný z hnutí ANO. Prezident Miloš Zeman vzkázal, že proti jeho jmenování nic nemá. Co na muže, který mimo jiné zakládal a vedl českou pobočku Microsoftu, čeká?

1)     Státní rozpočet

Návrh rozpočtu na příští rok už je hotový. Končící ministr financí Andrej Babiš ho svému nástupci bude předávat s plánovaným schodkem ve výši 50 miliard korun. Rozpočet podle Babiše počítá mimo jiné s navýšením důchodů o 501 Kč, to je celkem asi 23 miliard korun či navýšením rozpočtu obrany i peněz pro sport. Návrh kritizovala pravicová opozice, která považuje deficit vzhledem k dobré ekonomické situaci země za příliš vysoký. Pilný nicméně už uvedl, že s návrhem rozpočtu v této podobě nemá problém.

Vláda musí podle zákona návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Zpravidla o rozpočtu začíná jednat během června, do konce května by totiž ministerstvo financí mělo zpracovat návrh příjmů a výdajů jednotlivých kapitol. Během léta pak ministři jednají s ministrem financí o rozpočtech svých resortů a do konce srpna musí ministerstvo financí návrh poslat vládě.

2)     Účtenková loterie

Účtenkovou loterii chtěl Andrej Babiš zavést jako opatření, které má zvýšit zájem zákazníků o účtenky a podpořit projekt EET, který má v Česku stále mnoho odpůrců. Ministerstvo financí plánuje, že výhercům účtenkové loterie ročně rozdělí peněžité i věcné výhry ve výši 65 milionů korun. Počet výher se má pohybovat okolo 25 tisíc měsíčně. Přesný termín spuštění ještě není znám, mělo by to být zhruba v polovině letošního roku. 

Příchod Ivana Pilného do čela ministerstva by ale pro celý plán mohl znamenat riziko. Poslanec sice uvedl, že startu loterie bránit nebude, chce ji ale zkusit jen jako pilotní projekt, který případně zastaví.

3)     Ředitel finanční správy Martin Janeček

Pilného coby nového ministra financí čeká rozhodnutí, co s ředitelem Finanční správy Martinem Janečkem, který je pod tlakem kvůli sporům o kontrolu jednokorunových dluhopisů. Janeček čelil kritice, že oddaluje vyšetřování okolností, za kterých Andrej Babiš nakoupil dluhopisy Agrofertu.

Pilný se už nechal slyšet, že Janečka neodvolá. Probrat s ním chce „jedině jeho nešťastné mediální výroky“. „Také ho požádám o to, aby se pokusil hledat způsob, jak dodržovat u zadržovacích příkazů literu zákona, a zároveň se podívat, zda to pro některé firmy není příliš likvidační. Jinak jsem s jeho prací spokojen a nebudu ho měnit,“ uvedl Pilný.

Zajišťovací příkaz je nástroj, který finanční úřady mohou použít při boji s daňovými úniky. V praxi jde o předběžné zajištění částky, která by odpovídala budoucí dani. Úřady ale čelí kritice, že tento mimořádný nástroj zneužívají a řada firem, které se nijak neprovinily, kvůli tomu bojuje o přežití. Premiér Bohuslav Sobotka chce od Babiše podrobné zhodnocení praxe – další úkol, který možná padne až na Ivana Pilného.

4)     Evropské fondy a platy

Podle premiéra Sobotky bude muset Pilný do konce volebního období zvládnout také čerpání evropských fondů a přijít s řešením nárůstu platů policistů, zaměstnanců v sociálních službách a kultuře.

 

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek