Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Miloš Zeman odvolal na návrh premiéra Bohuslava Sobotky dva z ministrů. Donald Trump nebude stíhat Hillary Clintonovou a chce odstoupit od Transpacifické dohody. Americké trhy v reakci na jeho zvolení dál posilují na rekordní úroveň. Pořadatelé vánočních trhů napříč Evropou posilují bezpečnostní opatření. A e-shop MALL.cz připomíná, že v budoucnu už na žádné trhy nebudete muset chodit – úspěšně otestoval doručování zásilek dronem. 

Odvolaní ministři

Premiér Bohuslav Sobotka a jeho vládní výměna. Přichází Jan Chvojka a Miloslav Ludvík, končí Jiří Dienstbier a Svatopluk NěmečekPremiér Bohuslav Sobotka a jeho vládní výměna. Přichází Jan Chvojka a Miloslav Ludvík, končí Jiří Dienstbier a Svatopluk Němečekautor: Blesk - Jarmila Hluchá a ČTK

Svatopluk Němeček a Jiří Dienstbier jdou z vlády – po dnešku je to definitivní. Prezident svým podpisem potvrdil odvolání ministra zdravotnictví a jeho vládního kolegy z oblasti lidských práv a legislativy. Od prvního prosince budou mít resorty nové šéfy. Zdravotnictví se ujme dlouholetý ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík, na druhý z uvolněných postů nastoupí Jan Chvojka. 

Trump zruší Transpacifickou dohodu 

Budoucí americký prezident v krátkém videu na sociální síti Twitter představil některé body svého programu, které chce udělat v prvních sto dnech po svém nástupu do funkce. Zrušit chce Transpacifickou dohodu, kterou dojednal jeho předchůdce Barack Obama. Smlouva je prý pro USA nevýhodná, nahradit ji mají bilaterální dohody. Z okolí Donalda Trumpa také zaznělo, že už nebude usilovat o další vyšetřování kauzy e-mailů jeho demokratické protikandidátky Hillary Clintonové.

Americké trhy lámou rekordy

Americký index Dow Jones láme rekordy.Americký index Dow Jones láme rekordy.autor: profimedia.cz

Trhům se zvolení Donalda Trumpa skutečně líbí. Index Dow Jones poprvé v historii překonal hranici 19 000 bodů. Dařilo se i indexům Nasdaq a S&P 500, které taky prolomily rekordní hodnoty. Investory povzbudil příslib, že se budoucí prezident zaměří na prorůstovou politiku a investice. 

Vánoční trhy pod dozorem

Pořadatelé vánočních trhů zpřísní bezpečnostní opatření.Pořadatelé vánočních trhů zpřísní bezpečnostní opatření.autor: Zdeněk Matyáš

Vánoční trhy v Evropě budou i letos pod pečlivým dohledem kvůli bezpečnosti. Praha s ohledem na rizikovost změnila průběh tradičního rozsvěcování stromu na Staroměstském náměstí. Snahou je rozprostřít příval návštěvníků do více dní. Německá města se chystají posílit policejní ochranu, v Norimberku budou příjezdy k trhu blokovat policejní auta v reakci na teroristický útok v Nice. Američané varovali před návštěvou adventních trhů.

Úspěšný test doručování dronem

Internetový obchod MALL.cz úspěšně otestoval doručování zásilek dronem.Internetový obchod MALL.cz úspěšně otestoval doručování zásilek dronem.autor: Mall.cz

Druhý největší český e-shop úspěšně otestoval doručování zásilek ze svého skladu v Jirnech u Prahy pomocí dronu. Zkušební zásilku firma doručila pod dohledem Úřadu pro civilní letectví, protože takový postup česká legislativa zatím neumožňuje. „K úpravě legislativy může vést ještě dlouhá cesta, pro nás je podstatné být součástí celého procesu a mít možnost poskytnout zkušenosti z našeho vlastního testování," uvedl šéf Mall Group Jakub Havrlant.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1