Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

6 důležitých věcí, které se dějí právě teď

6 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Kromě toho, že odstartovala první vlna EET, Česko zveřejnilo bezpečnostní audit. Výsledky odhalily silné i slabé stránky. České a slovenské loutkařství je na seznamu UNESCO a válka Sýrii přináší další zvrat. Přečtěte si, co se dnes děje. 

Systém EET je už v provozu, už přichází první hlášení o nevydaných účtenkách

Dnes odstartovala první vlna Elektronické evidence tržeb (EET). Restauratéři a hoteliéři poslali během 15 hodin fungování na server Finanční zprávy 1,7 milionu účtenek. První den probíhá relativně hladce, přestože řada podniků na protest proti novému nařízení zavřela. Někteří podnikatelé teprve dnes sháněli pokladnu pro EET. Ministerstvo už obdrželo první hlášení na nevydané účtenky. „V tuto chvíli máme nahlášeno 7 případů účtenek,“ sdělila pro INFO.CZ mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Finanční správa chystá kontroly dodržování EET až po analýze příchozích dat, tedy za několik dnů.

Co přinesl Audit národní bezpečnosti 

Úřad vlády dnes zveřejnil Audit národní bezpečnosti. Vypracování auditu zadal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v návaznosti na loňské teroristické útoky v Evropě. Podle výsledků auditu nemá Česko jasný a fungující koncept prevence extremismu. Země sice disponuje velkým množstvím odborníků na extremismus, odborníci prevenci extremismu. Podle Sobotky ale funguje systém relativně dobře. Podle ministra vnitra Milana Chovance už úřad začal pracovat na některých opatřeních reagujících na výsledky auditu. O konkrétním plánu ohledně bezpečnostního systému, který se o audit bude opírat, bude jednat vláda.

Co způsobilo leteckou havárii v Kolumbii

Vyšetřování letecké havárie, která se stala v pondělí v Kolumbii, se ubírá konkrétním směrem. Podle šéfa Úřadu pro civilní letectví stroj neměl dostatek paliva. Není zřejmé, zda to tak bylo vinou závady, nebo proto, že pohonné hmoty prostě došly.

Co chystá Putin pro Rusko 

Prezident Ruské federace Vladimír Putin dnes přednesl svůj každoroční projev. V něm přislíbil podpořit hospodářský rozvoj. Ruská ekonomika se totiž potýká s mnohými problémy. Putin chce také spolupracovat s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Potvrdil tak to, o čem se diskutuje už od výsledků amerických voleb. Chce také pokračovat v rozvoji demokracie v zemi.

Povstalci v Sýrii vyjednávají s Ruskem 

Syrské drama přináší další zvrat. Zástupci povstaleckých skupin podle Financial Times začali tajně vyjednávat s Ruskem ve snaze ukončit tvrdé boje v Aleppu. Asadova armáda podporovaná ruským letectvem, Íránem a Hizbaláhem tam dokázala vývoj bitvy zvrátit a rebelové tento týden utrpěli velké ztráty.

Na seznamu UNESCO je další česká tradice

Na seznam světového nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) bylo dnes zapsáno české a slovenské loutkářství. Přibylo tak k tradicím a zvykům, které na seznam nově zařadil speciální výbor UNESCO při svém nynějším zasedání v Addis Abebě.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1