Babiš chce psát ODS, jestli by s ním přeci jen nešla do vlády. Nátlak a řečnické triky, zpražil ho Fiala | info.cz

Články odjinud

Babiš chce psát ODS, jestli by s ním přeci jen nešla do vlády. Nátlak a řečnické triky, zpražil ho Fiala

Premiér v demisi Andrej Babiš zvažuje, že napíše ODS s nabídkou na vstup do vlády. Řekl to v České televizi. Odmítl také, že by existovala nepsaná koalice hnutí ANO s KSČM a SPD. Babiš chce vyjednávání o vládě urychlit. Za pomalý postup ho v týdnu káral i prezident Miloš Zeman, čas mu dává zhruba do poloviny roku. První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija pro deník E15 v reakci uvedla, že Babišova slova teď nemůže brát vážně. Podobně se poté vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala.

Babiš si před kamerou postěžoval, že si s ODS rozumí v zahraniční politice, ale že strana navenek kritizuje jeho postup a odmítá s ním jednat. Po páteční mimořádné schůzi sněmovny, která o vládě a její (personální) politice debatovala, Babiš podle svých slov uvažuje, že ODS napíše a osloví ji s novou nabídkou. „Měla by to být asi nabídka o programu a o účasti ve vládě,“ řekl.

Hnutí ANO je podle jeho slov otevřené ústupkům v otázce zmírnění protikuřáckého zákona i EET, kterou Babiš označil za hlavní důvod odporu občanských demokratů.

V ODS ale Babišův televizní vzkaz velké nadšení nebudí. „Pokud chce jednat s ODS, musel by programově udělat kotrmelec o 180 stupňů,“ řekla pro deník E15 první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija.

Celý rozhovor s Udženijou čtěte zde >>>

Předseda ODS Petr Fiala byl poté na svém twitterovém účtu ještě o poznání ostřejší. Babišovu nabídku označil za řečnické triky, dementoval, že by šéfa ANO chválil za zahraniční politiku a řekl, že stále čeká na Babišovy reálné výsledky. Ve chvíli, kdy ANO hlasuje s poslanci KSČM a SPD, jde podle Fialy o výsměch voličům a o pokus vydírat ČSSD, se kterou Babiš o vládě vyjednává.

ANO by mohlo mít ve Sněmovně s ODS většinu 103 hlasů, občanští demokraté ale v minulosti opakovaně uvedli, že nechtějí vstoupit do vlády s trestně stíhaným premiérem. Policie Babiše obvinila z dotačního podvodu v kauze farmy Čapí hnízdo.

Hnutí ANO momentálně vyjednává s ČSSD a uchází se o podporu KSČM. „Zrychlujeme, dostali jsme 11 okruhů od ČSSD, začaly pracovat expertní týmy, oni nám zase do programového prohlášení napsali něco trošku jiného,“ řekl Babiš, který čelí kritice, že i měsíce od voleb vládne bez důvěry a nedaří se mu dosáhnout pokroku směrem ke standardní vládě.

Podle slov statutárního místopředsedy sociálních demokratů Jiřího Zimoly jsou strany připravené otevřít v nadcházejícím týdnu debatu o personáliích. Jak zaznělo v ČT, ČSSD má od hnutí ANO předběžně přislíbené jedno "silové" ministerstvo.

Šéf hnutí ANO odmítl, že by ve sněmovně existovala nepsaná koalice hnutí ANO s komunisty a Okamurou. „Neexistuje mašinérie KSČM, SPD,“ řekl, ačkoli celá série dosavadních hlasování ukazuje opak. Strany společně disponují 115 hlasy, což z nich činí „hlasovací“ koalici, o kterou se Babiš zjevně může opřít, kdykoli bude potřebovat, jak na to INFO.CZ poukázalo v celé řadě textů a komentářů. Babiš tak primárně shání někoho, s kým získá důvěru. Na jakákoli další hlasování už ho teoreticky potřebovat nemusí.

Babiš se hájí tím, že je ochotný podpořit legislativní priority různých stran, zmínil danění náhrad v rámci církevních restitucí, referenda a další témata.

Babiš uvedl, že chápe, že současný stav jeho vlády není ideální, a řekl, že chce vyjednávání zrychlit. Nepřímo ho k tomu vyzval i prezident Zeman. Ve čtvrtek v TV Barrandov zmínil, že z pomalého posunu vyjednávání je nepatrně nervózní.

Podle Babiše to možná pramení z toho, že nemá všechny informace, protože ANO nehlásí všechny termíny jednání expertních týmů médiím. „Předpokládám, že se s ním setkám nějak koncem března, že ho budu informovat, jak to ve skutečnosti je,“ konstatoval v týdnu Babiš.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud