Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš jako Trump. Vlivný britský týdeník věští šéfovi hnutí ANO vítězství ve volbách

Babiš jako Trump. Vlivný britský týdeník věští šéfovi hnutí ANO vítězství ve volbách

Pokud měl zákon o střetu zájmů dostat Andreje Babiše z politiky, nevypadá, že by to zabralo, konstatuje vlivný britský týdeník the Economist. Dle jeho názoru zákon spíše posílí už tak silnou pozici šéfa hnutí ANO na české politické scéně. Po podzimních parlamentních volbách se Česko může stát další zemí Západu, v jejímž čele stojí mediální plutokrat, píše the Economist se zřejmou narážkou na amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„V dnešní politice se vyplatí být mediálním plutokratem,“ konstatuje v úvodu the Economist a dává za příklad Českou republiku, v níž se ministrem financí stal mediální magnát a miliardář Andrej Babiš. Šéf hnutí ANO přitom může pomýšlet i výš, týdeník poukazuje na průzkumy, které před podzimními parlamentními volbami favorizují hnutí ANO.

„11. ledna se proti Babišovi spojil zbytek českého politického establišmentu a prosadil zákon, který zakazuje členovi vlády vlastnit média nebo vlastnit více než čtvrtinový podíl ve společnosti, která usiluje o veřejné zakázky nebo dotace z EU. Pro zákon během hlasování zvedla ruku naprostá dvaasedmdesátiprocentní většina,“ komentuje the Economist dění v Česku.

„Pokud bylo cílem dostat Babiše z politiky, nezdá se, že by to fungovalo,“ konstatuje hned nato týdeník. Babiš totiž na konci ledna oznámil, že aby se vyhnul střetu zájmů, převede své podniky do svěřeneckých fondů. Zákon tak dle Economistu ve skutečnosti může Babiše spíše posílit, umožní mu o sobě hovořit jako o „politickém outsiderovi“, který jde proti zavedenému systému a ostatní mu hází klacky pod nohy, protože je jasné, že zákon byl od počátku namířen proti němu. „Babiš je jedinou osobou, na kterou bude mít (zákon) reálný dopad,“ cituje týdeník právníka Petra Leyera.

Economist připomíná, že zákon začali Babišovi oponenti připravovat před rokem kvůli obavám, že šéf hnutí ANO si prostřednictvím svého mediálního impéria upevní svoji pozici natolik, že se stane neotřesitelnou. Podle deníku však za popularitu nevděčí Babiš pouze svým médiím. Economist vyzdvihuje, že umí různá politická témata a situace obratně využít ve svůj prospěch a má dobré výsledky v pozici ministra financí. Kladně hodnotí deník i Babišovo úsilí při obhajobě „vlajkové legislativní lodi“ EET.

Spojence prý Babiš našel i v prezidentovi Miloši Zemanovi, který chce napadnout „Lex Babiš“ u Ústavního soudu. „Spousta jeho poradců má problémy s potencionálním konfliktem zájmů,“ naznačuje týdeník důvod prezidentova kroku.

The Economist upozorňuje, že převod majetku do svěřeneckých fondů nezaručí transparentnost. Deník nicméně odhaduje, že voliči nejspíš nakonec Babišovi uvěří, že se odstřihl od Agrofertu. Stane se Andrej Babiš českým Donaldem Trumpem? 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1