Babiš je hodně nevypočitatelný. Klidně změní názor do hodiny, tvrdí bývalý brněnský primátor | info.cz

Články odjinud

Babiš je hodně nevypočitatelný. Klidně změní názor do hodiny, tvrdí bývalý brněnský primátor

Andrej Babiš umí přehodnotit názor do hodiny a je hodně nevypočitatelný, řekl dnes novinářům v Brně nově zvolený místopředseda ČSSD a poslanec Roman Onderka. Premiér v demisi podle něj nevyužil ústupek ČSSD, která s hnutím ANO jako vítězem loňských voleb jednala o možné vládě. Jednání minulý týden zkrachovala. Onderka ČTK řekl, že sociální demokracie chce být oproti Babišovi vypočitatelná, protože v minulosti udělala hodně věcí nesrozumitelných, kvůli čemuž dostala ve volbách pouze sedm procent.

Onderka uvedl, že Babiš má jednu vlastnost, kterou nemá žádný politik. "On dokáže přehodnotit svůj názor během 24 hodin i do hodiny. Je hodně nevypočitatelný," narážel Onderka na Babišovo vyjádření v dnešním tisku, že bude akceptovat, pokud prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády někoho jiného z hnutí ANO než jeho samotného. Babiš ale zároveň dodal, že podobný krok od Zemana neočekává. Babiš dostal první pokus, jeho menšinová vláda ale nedostala důvěru Sněmovny, a proto vládne v demisi. Babiš dříve tvrdil, že je jediným kandidátem na premiéra, po krachu jednání s ČSSD bude situaci v úterý řešit s poslanci ANO i prezidentem Zemanem.

ANO jednalo o možné vládě s ČSSD několik týdnů, jejich menšinovou vládu měla podpořit KSČM. Krach jednání odůvodnilo ANO tím, že ČSSD trvala na pozici ministra vnitra pro svého předsedu Jana Hamáčka. Sociální demokraté zase nechtěli trestně stíhaného premiéra Babiše a tvrdí, že ANO na jeho nominaci trvalo a nenabídlo ČSSD ani funkci ministra vnitra nebo financí, které strana požadovala. "Sociální demokracie si dala podmínku, že pokud má být stíhaná osoba premiérem, mělo by ANO pustit ČSSD posty, které nějakým způsobem budou vytvářet dojem, že nedochází a nemůže dojít k ovlivnění vyšetřování této kauzy," uvedl Onderka.

Sociální demokracie podle něj chtěla ministerstvo financí a vnitra, ale Babiš nechtěl připustit ani jedno z nich. "Byl to ústupek, který nevyužil. Přišel s něčím jiným. Kdo vyhrává volby, musí dělat kompromisy. Tady zvítězilo ego pana premiéra," řekl Onderka.

Na pondělí 9. dubna se chystají opět celorepublikové demonstrace proti Andreji Babišovi. Podrobnosti čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud