Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš kývl KSČM na zdanění církevních restitucí. Další krádež a křivda, zní od lidovců a Kalouska

Babiš kývl KSČM na zdanění církevních restitucí. Další krádež a křivda, zní od lidovců a Kalouska

Andrej Babiš (ANO) podpořil návrh komunistů na zdanění církevních restitucí, což bylo pro KSČM jednou z podmínek pro tolerování vlády hnutí ANO. V dnešním vydání to uvedl deník Lidové noviny (LN). Stejný názor sdílí i SPD Tomia Okamury, změny restitucí chtěla dříve i ČSSD. Naopak lidovci jsou zásadně proti a návrh zdanění zkritizoval i Miroslav Kalousek (TOP 09). 

Jedním z požadavků komunistů na toleranci vlády Andreje Babiše a také jedním z jejich hlavních bodů volebního programu bylo zdanění církevních restitucí. Komunisté chtějí, aby se na dosud nevyplacené náhrady za majetek, který církve nedostaly zpátky, uvalila devatenáctiprocentní daň z příjmu. Andrej Babiš jejich návrh podpořil.

„Určitě. Není důvod, aby se to nedanilo. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude,“ řekl Andrej Babiš Lidovým novinám. Na jeho straně jsou komunisté a také SPD Tomia Okamury. Mezi některými politiky však Babišův výrok vyvolal bouřlivé reakce. Především ze strany lidovců, kteří roky bojovali za pravý opak.

„Je to antisemitský návrh popírající právní stát,” sdělil v reakci na výrok Andreje Babiše Novinkám.cz předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Lidovci čtyři roky blokovali otevírání schválené majetkové vypořádání státu s církvemi, Babišův krok tedy chápou jako populistický a protiústavní. „Nejde o restituce, ale o to, že Andrej Babiš nectí základní právní principy. Retroaktivní zákony jsou protiústavní,” doplnil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

K Babišově výroku se kriticky postavil i končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který připomněl, že majetek, který se má do roku 2043 církvím vrátit, už jednou ukraden byl. „Náhrada za ukradený majetek není příjem. Nemůže být proto daněna. Byla by to jen další krádež a křivda,” sdělil Novinkám.cz s tím, že je takové jednání pro komunisty zcela typické.

Náhrady za ukradený majetek činí 59 miliard korun bez zohlednění inflace. Peníze se mají vyplácet po dobu třiceti let. Poprvé se tak stalo v roce 2013, naposledy by k tomu mělo dojít v roce 2043. Kdyby se peníze zdanily, dle komunistů by do státní kasy přiteklo zhruba 11,5 miliardy korun.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744