Články odjinud

Babiš o šéfovi GIBS lhal, máme potvrzené, že na něj tlačil, tvrdí ODS

Babiš o šéfovi GIBS lhal, máme potvrzené, že na něj tlačil, tvrdí ODS

Andrej Babiš podle poslanců ODS lhal, když na sněmovní půdě tvrdil, že na šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína nevyvíjel nátlak s cílem dostat ho z funkce. Občanští demokraté to uvedli po dnešní schůzce s Murínem, která se uskutečnila na jejich žádost. Předseda ODS Petr Fiala konstatoval, že šéf inspekce na setkání informace o nátlaku potvrdil.

Zájem Andreje Babiše o vedení GIBS, která dohlíží na práci policistů, budil v uplynulých dnech pozornost. Inspekce sama minulý týden v tiskové zprávě uvedla, že Babiš Murína vyzval, aby sám odstoupil s doporučením, kdy se tak má stát, aby se předešlo „skandálům“.

Babiš při čtvrtečních interpelacích na přímý dotaz šéfa Pirátů Ivana Bartoše nátlak odmítl. „Žádné odvolání jsem nenavrhoval,“ uvedl premiér.

Podle poslanců ODS ale nemluvil pravdu. Šéf občanských demokratů Petr Fiala se spolu s Janou Černochovou a Pavlem Žáčkem, kteří jsou za stranu v bezpečnostním výboru, sešli s Murínem. „Musím bohužel konstatovat, že pan ředitel potvrdil všechny ty informace, které v médiích zaznívaly, že tady byl činěn předsedou vlády v demisi nátlak na odstoupení ředitele GIBS,“ řekl před televizními kamerami Fiala. Považuje to za „naprosto nepřijatelné, nepřiměřené a velmi vážné“.

Murín odstoupit odmítá a minulý týden žádal poslance o slyšení na výborech. Bezpečnostní výbor se má tématem zabývat ve čtvrtek, který se má z podnětu ODS výroky Babiše zabývat. „My jsme si u pana ředitele opět ověřili, že Andrej Babiš lhal, když říkal, že nátlak na nikoho nečinil,“ uvedla dnes Černochová. Babiš se jednání nezúčastní.

Ten ohlásil, že chce o tom, že ztratil k Murínovi důvěru, s členy výboru hovořit až příští týden 15. března. Podle Černochové by se nemělo by se jednání odkládat. Informace, které dnes zástupci ODS získali, použijí podle Fialy i při mimořádné schůzi v pátek, kdy se opozice plánuje Babiše ptát na personální změny v úřadech, které vláda v demisi provádí.

Murín vede GIBS od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka. Ten rezignoval po vypuknutí olomoucké korupční kauzy Vidkun, která se týkala podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky.

Opozice vidí v Babišových krocích snahu premiéra zbavit se změnou v GIBS vyšetřovatele své kauzy. Policie stíhá Babiše, jeho nejbližšího spolupracovníka Jaroslava Faltýnka i členy premiérovy rodiny kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud