Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš připustil, že nemusí být premiérem. „To musí rozhodnout hnutí ANO,“ tvrdí

Babiš připustil, že nemusí být premiérem. „To musí rozhodnout hnutí ANO,“ tvrdí

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) připustil, že by v příští vládě nemusel být. „To nikde není jako zákon, že tam musím být, to si musí rozhodnout hnutí ANO,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Přítomnost Andreje Babiše ve vládě je kvůli jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo pro některé strany překážkou, aby s hnutím ANO šly do vlády. 

 

 

„Je otázka například vyjednávání našich zájmů v zahraničí, kdo by to jak uměl, kdo je jak jazykově vybaven a kdo je jak schopen vyjednávat a navazovat vztahy,“ uvedl Babiš k hledání jména možného premiéra. 

Jako o možném Babišovi náhradníkovi v pozici premiéra se mluví o ministru životního prostředí Richardu Brabcovi. Babiš v rozhovoru pro Českou televizi tuto spekulaci potvrdit odmítl. „Já mu to říkám, ale on z toho má velký stres,“ tvrdí Babiš. 

Pokud by se Andrej Babiš vzdal premiérského postu, popř. i angažmá ve vládě, mohl by tím odblokovat jednání o případné koaliční vládě. Podle Babiše nadále platí, že hnutí ANO chce o vládní spolupráci jednat s ODS a lidovci. Do vlády prý ANO nepůjde s SPD ani KSČM; debata s Piráty, STAN a TOP 09 podle něj nemá smysl. 

První pokus o sestavení vlády má Andrej Babiš za sebou. Jeho menšinový kabinet v úterý nezískal důvěru Sněmovny a dnes schválil demisi. Kdy ji prezident Zeman přijme, není známo. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček dnes popřel spekulace, že by tak prezident učinil do konce týdne. 

Babišova vláda v demisi bude nyní vykonávat mandát do jmenování nového kabinetu. Prezident Zeman už dříve uvedl, že Andrej Babiš od něho získá i druhý pokus na sestavení vlády. Po Babišovi ale na rozdíl od prvního pokusu bude požadovat alespoň 101 podpisů poslanců, kteří jeho nový kabinet podpoří. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744