Babiš připustil, že nemusí být premiérem. „To musí rozhodnout hnutí ANO,“ tvrdí | info.cz

Články odjinud

Babiš připustil, že nemusí být premiérem. „To musí rozhodnout hnutí ANO,“ tvrdí

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) připustil, že by v příští vládě nemusel být. „To nikde není jako zákon, že tam musím být, to si musí rozhodnout hnutí ANO,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Přítomnost Andreje Babiše ve vládě je kvůli jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo pro některé strany překážkou, aby s hnutím ANO šly do vlády. 

 

 

„Je otázka například vyjednávání našich zájmů v zahraničí, kdo by to jak uměl, kdo je jak jazykově vybaven a kdo je jak schopen vyjednávat a navazovat vztahy,“ uvedl Babiš k hledání jména možného premiéra. 

Jako o možném Babišovi náhradníkovi v pozici premiéra se mluví o ministru životního prostředí Richardu Brabcovi. Babiš v rozhovoru pro Českou televizi tuto spekulaci potvrdit odmítl. „Já mu to říkám, ale on z toho má velký stres,“ tvrdí Babiš. 

Pokud by se Andrej Babiš vzdal premiérského postu, popř. i angažmá ve vládě, mohl by tím odblokovat jednání o případné koaliční vládě. Podle Babiše nadále platí, že hnutí ANO chce o vládní spolupráci jednat s ODS a lidovci. Do vlády prý ANO nepůjde s SPD ani KSČM; debata s Piráty, STAN a TOP 09 podle něj nemá smysl. 

První pokus o sestavení vlády má Andrej Babiš za sebou. Jeho menšinový kabinet v úterý nezískal důvěru Sněmovny a dnes schválil demisi. Kdy ji prezident Zeman přijme, není známo. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček dnes popřel spekulace, že by tak prezident učinil do konce týdne. 

Babišova vláda v demisi bude nyní vykonávat mandát do jmenování nového kabinetu. Prezident Zeman už dříve uvedl, že Andrej Babiš od něho získá i druhý pokus na sestavení vlády. Po Babišovi ale na rozdíl od prvního pokusu bude požadovat alespoň 101 podpisů poslanců, kteří jeho nový kabinet podpoří. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud