Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš pro INFO.CZ: Sobotka mi dělá naschvály, náš vztah se dramaticky změnil

Slovní přestřelka na středeční schůzce vládní koalice, která skončila odchodem ministra financí Andreje Babiše z jednání, zjevně dále zhoršila jeho vztah s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Drama odstartoval Babišův návrh, aby z elektronické evidence tržeb byly vyňaty e-shopy a malí podnikatelé s ročním příjmem do 250 tisíc korun.

Nečekaná změna, kterou ministr financí představil v rozhovoru pro server Info.cz, Sobotku rozlítila. Babiše pak premiér nezvykle ostře kritizoval na sociální síti Twitter. Sám ministr financí v rozhovoru pro INFO.CZ ani nijak neskrýval, že vztah obou politiků se po porážce sociální demokracie v krajských volbách dramaticky změnil.

Jaká je teď vaše komunikace s premiérem?

Premiérem? Pan premiér komunikuje, řekl bych, poněkud formálně.

Mám to pochopit tak, že si komunikaci s ním nepochvalujete?

Vidím ho několikrát každý týden, akorát mi zapomněl říct, že bude chodit za mými ministry a že mám přijít 7. prosince na Úřad vlády.

Vy jste to nevěděl, že jde třeba za ministrem Pelikánem?

Věděl jsem to od pana Pelikána, nikoliv od pana premiéra.

Ministr financí Andrej Babiš.Ministr financí Andrej Babiš.autor: Archiv

Proč si myslíte, že to tak dělá?

Je pravda, že před krajskými volbami a po volbách se ta komunikace dramaticky změnila. Ve vyjadřování, vedl negativní kampaň proti nám. Dělá takové naschvály. Není to úplně ideální. Mluvil o tom, že chceme privatizovat krajské zdravotnictví, což je nesmysl a neustále měl potřebu se vymezovat vůči našemu hnutí a mně.

Hodně se mluví o tom, že by nemusel vydržet až do voleb ve funkci premiéra. Bylo by to pro vládu dobře, kdyby se změnila osoba předsedy vlády?

To by nebylo dobře.

Takže to dotáhnete v tomto složení do konce?

Co nám jiného zbývá?

Je někdo v sociální demokracii, s kým byste si rozuměl víc a mohl s ním poté uzavřít koalici? 

Uvidíme, jak to bude po volbách. Koalice se dělají po volbách. Ale jsem schopen komunikovat i s paní Marksovou a dalšími ministry. S Dienstbierem to bohužel nešlo.

S Marksovou? Ta je myšlením od vás hodně daleko.

To, že máme nízké důchody a nízké platy zaměstnanců to určitě vnímám. Mě to mrzí a chci lidem s nízkými příjmy pomoci. Na druhé straně vnímám rozpočtovou odpovědnost a vnímám to rozdílně. Zneužívání dávek na bydlení a podobně. To paní ministryně neřeší. Ona se soustředí jenom na to, že by lidem ráda pomohla. To já taky, ale ne takovým způsobem, že budeme zadlužení podobně jako Francie nebo Itálie. Musíme najít křehkou rovnováhu. Snižovat plýtvání penězi, dluhy a zároveň zvyšovat úroveň lidí.

Ministr financí Andrej Babiš.Ministr financí Andrej Babiš.autor: Archiv

Jak se vlastně osobně vyrovnáváte s působením sociální demokracie jako podnikatel? Jak se smiřujete třeba s nárůstem mandatorních výdajů? Nebude po volbách lepší si najít nového koaličního partnera? Narážím na to, že ve Středočeském kraji máte koalici s ODS a její zástupci si vzájemnou spolupráci pochvalují. 

Všechno je to o lidech. Jestli jsou lidé schopni spolupracovat, komunikovat a jestli se chovají transparentně. Řeknu vám jeden příklad. Když jsem sem nastoupil, tak neexistoval program na investice do regionálních škol kolem Prahy a ministr Chládek to na ministerstvu školství vůbec neřešil. Zavedli jsme to v roce 2014 sami a 85 obcí do roku 2017 získá 2.4 miliardy a vznikne přes 9 000 míst pro nové žáky.

Po výměně Chládka ale naštěstí paní ministryně Valachová stejný program také zavedla. Teď to koordinujeme a máme kompetence rozdělené. Ona bude dělat velké školy a my menší školy. Kompetenčně nám to nepatřilo, ale potřeba byla obrovská, tak jsme to udělali. S příchodem nové ministryně jsme začali komunikovat, domluvili jsme se na navýšení peněz do sportu, domluvili jsme na navýšení platů učitelů.

To je jediné ministerstvo, se kterým komunikujete?

Není jediné. Komunikuji se Zaorálkem, komunikuji i s dalšími.

Co si Babiš myslí o prezidentu Milošovi Zemanovi? Podpoří jej v prezidentských volbách? Postaví hnutí ANO svého vlastního prezidentského kandidáta? Co si Babiš myslí o nástupu extrémní pravice v Evropě a o Donaldu Trumpovi? Odpovědi zjistíte v druhé části rozhovoru, který server Info.cz zveřejní v 19:00.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1