Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš s Faltýnkem mají na výboru vysvětlovat Čapí hnízdo v úterý ráno. Poslanci zasedání odložili

Babiš s Faltýnkem mají na výboru vysvětlovat Čapí hnízdo v úterý ráno. Poslanci zasedání odložili

Mandátový a imunitní výbor sněmovny přerušil jednání o kauze Čapí hnízdo do příštího úterý, na kdy si pozval hlavní aktéry: premiéra Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.  Policejní vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil předtím strávil na slyšení výboru asi 1,5 hodiny. Po něm před poslance předstoupil státní zástupce Jaroslav Šaroch. Výbor poslancům doporučí, jak hlasovat o policejní žádostí o vydání obou politiků k trestnímu stíhání.

Nevtípil slyšení před novináři při odchodu ze schůze výboru nekomentoval. Příliš sdílný nebyl ani Šaroch, když na jednání výboru přicházel. Uvedl, že neví, na co se ho poslanci budou ptát.

Babiš s Faltýnkem požádali o odklad slyšení kvůli zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Dnes nedorazili a dostali možnost vyjádřit se ke kauze příští úterý ráno.

„Dnešní vystoupení ve mně nerozptýlilo podezření, že se jedná o politicky motivovanou kauzu,“ řekla po jednání místopředsedkyně výboru Taťána Malá (ANO), podle které se dnešní jednání neneslo v přátelské atmosféře. Uvedla, že ze strany vyšetřovatele zazněla lež.

Postup schválený většinou členů výboru by mohl ovlivnit středeční schůzi dolní komory k vyslovení důvěry Babišovu jednobarevnému menšinovému kabinetu. Někteří poslanci avizovali, že budou navrhovat její přerušení.

Policie obvinila oba poslance už před volbami pro podezření z dotačního podvodu, Babiše i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Babiš i Faltýnek podezření související s evropskou dotací pro farmu Čapí hnízdo odmítají a hovoří o účelovosti a o politické motivaci stíhání.

Policie v případu stíhá i dalších devět lidí. V minulém volebním období Sněmovna Babiše a Faltýnka ke stíhání vydala. Nyní poslanci posuzují novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím znovu imunitu v plném rozsahu.

PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018: VŠE PODSTATNÉ NA INFO.CZ

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link