Babiš s Faltýnkem mají na výboru vysvětlovat Čapí hnízdo v úterý ráno. Poslanci zasedání odložili | info.cz

Články odjinud

Babiš s Faltýnkem mají na výboru vysvětlovat Čapí hnízdo v úterý ráno. Poslanci zasedání odložili

Mandátový a imunitní výbor sněmovny přerušil jednání o kauze Čapí hnízdo do příštího úterý, na kdy si pozval hlavní aktéry: premiéra Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.  Policejní vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil předtím strávil na slyšení výboru asi 1,5 hodiny. Po něm před poslance předstoupil státní zástupce Jaroslav Šaroch. Výbor poslancům doporučí, jak hlasovat o policejní žádostí o vydání obou politiků k trestnímu stíhání.

Nevtípil slyšení před novináři při odchodu ze schůze výboru nekomentoval. Příliš sdílný nebyl ani Šaroch, když na jednání výboru přicházel. Uvedl, že neví, na co se ho poslanci budou ptát.

Babiš s Faltýnkem požádali o odklad slyšení kvůli zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Dnes nedorazili a dostali možnost vyjádřit se ke kauze příští úterý ráno.

„Dnešní vystoupení ve mně nerozptýlilo podezření, že se jedná o politicky motivovanou kauzu,“ řekla po jednání místopředsedkyně výboru Taťána Malá (ANO), podle které se dnešní jednání neneslo v přátelské atmosféře. Uvedla, že ze strany vyšetřovatele zazněla lež.

Postup schválený většinou členů výboru by mohl ovlivnit středeční schůzi dolní komory k vyslovení důvěry Babišovu jednobarevnému menšinovému kabinetu. Někteří poslanci avizovali, že budou navrhovat její přerušení.

Policie obvinila oba poslance už před volbami pro podezření z dotačního podvodu, Babiše i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Babiš i Faltýnek podezření související s evropskou dotací pro farmu Čapí hnízdo odmítají a hovoří o účelovosti a o politické motivaci stíhání.

Policie v případu stíhá i dalších devět lidí. V minulém volebním období Sněmovna Babiše a Faltýnka ke stíhání vydala. Nyní poslanci posuzují novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím znovu imunitu v plném rozsahu.

PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018: VŠE PODSTATNÉ NA INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud