Babiš si brousí zuby na Davos. „Důležité je tam mluvit, ne tam jen být,“ říká ekonom Sedláček | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš si brousí zuby na Davos. „Důležité je tam mluvit, ne tam jen být,“ říká ekonom Sedláček

Babiš si brousí zuby na Davos. „Důležité je tam mluvit, ne tam jen být,“ říká ekonom Sedláček

Premiér Andrej Babiš pojede na konci ledna na jednání světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Plánuje tam navazovat politické kontakty a také přesvědčovat, že povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, s nimiž přišel Brusel, nikam nevedou. Uvedl to dnes v pořadu televize Prima. Podle ekonoma Tomáše Sedláčka ale vyhráno není. Záležet bude na tom, zda premiér bude na prestižní akci oficiálně vystupovat jako řečník. „Do Davosu může jet kdokoliv, kdo na to má prostředky. Důležité je tam oficiálně vystupovat,“ řekl redakci INFO.CZ.

„V Davosu je největší koncentrace politiků. (Předseda Evropské komise Jean-Claude) Juncker tam pořádá oběd. To bude další příležitost navázat osobní kontakty a přesvědčovat, že cesta kvót je cesta pro Evropskou unii do pekel,“ řekl dnes v televizi Prima premiér Andrej Babiš.

Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu je tradice, která každoročně na několik dnů sdružuje vrcholové politiky, šéfy nadnárodních koncernů a finanční skupin a také zástupce světových médií. Příležitosti hovořit s nimi chce využít i Babiš.

„Premiéra v Davosu čeká oběd evropské osmadvacítky s Junckerem,“ potvrdila INFO.CZ mluvčí vlády Barbora Peterová. Na davoském fóru jako takovém bude Andrej Babiš podle Peterové součástí diskuzního panelu. „Zároveň ladíme schůzky s dalšími státníky, zejména evropskými, plus s dalšími, s nimiž máme nějaké propojení bezpečnostní a obranné – ve hře je například izraelský premiér Netanjahu,“ dodala.

Podle ekonoma Tomáše Sedláčka je účast na ekonomickém fóru v Davosu významnou událostí. „Prestižní je, pokud je tam možnost mluvit, a nikoliv tam pouze být. Může tam jet kdokoliv, kdo si to zaplatí. Na tom nic prestižního není, jsou tam pouze bohatí lidé, kteří se chtějí ukázat u dalších bohatých lidí,“ řekl v rozhovoru s redakcí. „Přirovnal bych to k hokejové extralize. Je velký rozdíl, pokud jste divákem, nebo hráčem,“ upřesnil.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Kromě českého premiéra se na jednání ekonomických špiček v Davosu, které proběhne 24. a 25. ledna, chystá také americký prezident Donald Trump. Mezi šéfy nadnárodních firem a velkých bank tam hodlá hájit svůj protekcionistický program „Amerika na prvním místě“. Ruský prezident Vladimir Putin naopak letošní ročník vynechá. Z českých politiků navštěvoval fórum pravidelně exprezident Václav Klaus.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.