Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš válcuje Sobotku v popularitě. Šéf ANO je mezi Čechy nejoblíbenější, premiér až šestý

Babiš válcuje Sobotku v popularitě. Šéf ANO je mezi Čechy nejoblíbenější, premiér až šestý

Přestože si ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš od ledna pohoršil o jeden procentní bod, s 56 procenty zůstává nejpopulárnějším politikem. Se 48 procenty se na druhém místě drží ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Třetí skončil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se 42 procenty kladných hlasů. Špatné skóre však zaznamenal předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se s 39 procenty propadl ze třetího na šesté místo. Vyplynulo to z dubnového průzkumu agentury STEM.

Proti lednovému průzkumu si vedle Babiše a Sobotky mírně pohoršil i Stropnický, kterému se počet příznivců stejně jako u premiéra snížil o tři procentní body.

Většinu politiků ale lidé hodnotili proti lednu lépe. Vyšší podíl příznivých hlasů dostala zejména ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která si polepšila o pět procentních bodů. Zaorálek, ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dostali od minulého průzkumu o čtyři body více kladných hodnocení.

O tři body se pak zvýšil počet příznivců ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Mezi opozičními politiky zaznamenali tříbodové zlepšení předseda ODS Petr Fiala nebo šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura, kterému to vyneslo v žebříčku nejpopulárnějších politiků čtvrté místo. Kladně ho hodnotilo 40 procent lidí.

První pětici nejlépe hodnocených politiků uzavírá ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), která si od ledna polepšila o procentní bod. Získala tak stejný podíl pozitivních hodnocení jako Sobotka, negativních však měla méně.

Průzkum popularity STEM se zaměřuje na předsedy a místopředsedy parlamentních politických stran a na všechny členy české vlády. V první polovině dubna se ho zúčastnila tisícovka lidí starších 18 let.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link