Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiše nahrál sám novinář Přibil, tvrdí investigativec Kroupa. Nahrávka možná unikla omylem

Babiše nahrál sám novinář Přibil, tvrdí investigativec Kroupa. Nahrávka možná unikla omylem

Nahrávky ministra financí Andreje Babiše (ANO) jsou autentické a pořídil je novinář Marek Přibil. Na Radiožurnálu to dnes prohlásil investigativní reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa. Bývalý novinář Mladé Fronty Dnes však na Facebooku popřel, že by Babiše sám nahrával.

„V tuto chvíli můžeme potvrdit, že nahrávky jsou autentické. Na každé z nich se objevují vždy dva lidé: jedním je Andrej Babiš, druhým novinář Marek Přibil. S pravděpodobností hraničící s jistotou můžeme říct, že nahrávky pořídil právě Přibil. Proč to udělal, zatím nevíme,” prohlásil Kroupa ve vysílání Radiožurnálu.

Nahrávka, na níž Andrej Babiš úkoluje Přibila a říká mu, kdy vypustit jaké materiály proti politickým konkurentům, koluje po internetu od středečního odpoledne. Ministr financí záznamy označil za zmanipulované. Podle něj jsou provokací ze strany novináře.

Babiš tvrdí, že ho odposlouchává a sleduje agentura, která má blízko k rozvědce spadající pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiří Šašek Babišova nařčení popřel.

Že by Babiše nahrával, odmítl i Přibil. Ten dříve pracoval v deníku MF Dnes spadajícím pod vydavatelství Mafra, které do února letošního roku ministr financí a předseda hnutí ANO vlastnil. Po zveřejnění nahrávky dostal výpověď.

„S panem Babišem, jehož jsem vnímal jako svého šéfa, jsem se sešel třikrát. Nikdy jsem nikoho nenahrával, natož abych pracoval pro Chovance, jehož jsem úhlavním nepřítelem. A to i v rámci soudních sporů. Více se k této věci nebudu a nehodlám vyjadřovat. Přátelům děkuji za podporu,“ napsal Přibil na Facebook.

 

Podle Kroupy měl Přibil konzultovat nahrávky a svůj postup s bývalým policistou, který měl kontakty například na kmotra Ivo Rittiga. Ten o sobě Kroupovi řekl, že je prostředníkem.

„Další varianta je, že si Přibil vše nahrával jen pro svou potřebu, nahrávky ukládal do počítače a když ho prodával, špatně jej promazal. A někdo to tam později našel. Jak by se nahrávky dostaly až k lidem, kteří se označují jako skupina Juliuse Šumana, ale zatím nevíme,“ dodává Kroupa s poznámkou, že novinář svůj starý notebook před několika týdny prodal.

Existovat má každopádně ještě třetí nahrávka. Na ní má být debata, že lidé kolem společnosti Penta připravují kompromitující materiály na Andreje Babiše. Mluvit se má i o údajné Babišově spolupráci s KGB.

Šéf hnutí ANO na nahrávkách diskutuje o připravovaných článcích v médiích, která mu v minulosti patřila. Druhý muž Babišovi říká, že má připravené materiály o Chovancovi či o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD). Debatují, zda s jejich publikováním nepočkat až na období před volbami.

Společnost Mafra oznámila, že i když nahrávku považuje za pochybnou, Přibila se rozhodla propustit. List patří stejně jako Lidové noviny do mediální skupiny Mafra, která je součástí holdingu Agrofert. Babiš do února holding vlastnil, poté ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744