Babišova kauza může zatřást celou politikou, říká místopředseda ČSSD. Opozice projedná další postup odpoledne | info.cz

Články odjinud

Babišova kauza může zatřást celou politikou, říká místopředseda ČSSD. Opozice projedná další postup odpoledne

Pokud by se potvrdilo, že premiér Andrej Babiš nechal svého syna vyvézt do zahraničí, aby nehovořil k trestní kauze, která se týká jeho osoby, považoval by to místopředseda ČSSD Martin Netolický za neuvěřitelné. „To může zatřást českou politikou, sociální demokracie nemůže být ta, která se k tomu nebude vůbec vyjadřovat," uvedl. Bude požadovat jednání grémia, záležitost proberou i poslanecký a senátorský klub. „Ale je třeba pracovat s fakty, doufám, že budou předložena a že se záležitost vysvětlí," konstatoval.

ČSSD bude dnes probírat pondělní reportáž serveru Seznam Zprávy, ve které syn premiéra Andreje Babiše (ANO) mluví o tom, že ho spolupracovníci předsedy vlády drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu.

Strana musí žádat jasné vysvětlení, řekl ČTK Netolický. Podobně jako například předseda Pirátů Ivan Bartoš v té souvislosti varoval před tím, aby se situace v ČR podobala mečiarismu 90. let.

Netolický připustil, že zatím měl čas zhlédnout pouze reportáž a další informace nemá. „Jsem v šoku, protože bych neočekával, že se může situace vyvinout tímto směrem," řekl ČTK. Považuje za povinnost ČSSD, která je koaličním partnerem ANO ve vládě, žádat naprosto otevřené vysvětlení. Pokud by se podle něj potvrdila byť jen polovina informací z reportáže, mohla by se situace v Česku podobat mečiarismu.

Ke kauze se ostře vyjadřuje opozice. ODS pozvala zástupce ostatních pěti opozičních stran na schůzku, na které projednají další postup. Konat se bude po poledni ve Sněmovně. Organizátoři nepozvali KSČM. Ivan Bartoš by přitom jejich účast uvítal, protože bez nich opozice nedisponuje většinou potřebnou pro vyslovení nedůvěry vládě.

Bartoš také na twitteru připomněl únos syna slovenského prezidenta Michala Kováče v polovině 90. let. „Jak daleko se můžeme dostat, pokud bude premiérovi jeho funkce sloužit jako štít před právem a naše země jako figurka na mocenské šachovnici? Ve 13:00 budeme prezentovat závěry našeho klubu," uvedl. Například místopředseda lidovců Marian Jurečka v pondělí uvedl, že navrhne předsednictvu, aby se KDU-ČSL snažila vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek se na twitteru podivil nad tím, jak mohou být novináři v hledání lidí úspěšnější než policisté. „Budu požadovat svolání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny za účasti šéfů policie a tajných služeb, aby podaly vysvětlení k celé této záležitosti," napsal.

Také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil požaduje vysvětlení. „Zjištěné skutečnosti mohou znamenat velký skandál. České soudy musí teď v první řadě určit znalce, který posoudí, zda je Andrej Babiš ml. skutečně nezpůsobilý trestního řízení, nebo jde jen o účelové vyhýbání se trestnímu stíhání," uvedl.

Andrej Babiš ale jakoukoli vinu odmítá. „Má reakce na reportáž Seznam Zprávy není snadná. Jde o mou rodinu, moje děti. Fakta jsou ale jasná. Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolární chorobou. Mého syna nikdo neunesl, z České republiky odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal," napsal Babiš starší na facebooku.

„Odmítám tuto manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil a která tím teď nejvíc trpí," uvedl.

Podle Starostů a nezávislých (STAN) nastolila reportáž o synovi premiéra řadu legitimních otázek. Před příslušnými orgány poslanecké sněmovny by je měli zodpovědět ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), zástupci státního zastupitelství či policie, řekl dnes novinářům místopředseda STAN Vít Rakušan. „Měli bychom se nyní ptát na těch platformách, které jsou k tomu zřízeny," uvedl. Hamáček, představitelé policie a žalobců by podle něj měli vystoupit na jednáních sněmovního bezpečnostního výboru a komise dolní komory pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Místopředseda Starostů připomněl některé personální změny v bezpečnostních sborech, které se uskutečnily od doby, kdy je Babiš premiérem. „Chtěli bychom slyšet od policie a státních zástupců ujištění, že neexistuje tlak na to, aby kauza Čapí hnízdo směřovala k nějakému jasnému závěru," uvedl Rakušan. Pozastavil se i nad tím, že novináři vypátrali člověka, kterého policie dlouhodobě nebyla schopna dostat k výslechu.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že prezident Miloš Zeman se sejde v pondělí v Lánech s Babišem, a budou tak mít příležitost k debatě mezi čtyřma očima nad aktuálními otázkami. Reagoval na dotaz ČTK, zda se bude prezident kauzou premiérova syna zabývat.

Premiér Babiš v minulosti uváděl, že v době, kdy farma Čapí hnízdo získala padesátimilionovou dotaci, vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky a nynější manželky Moniky Babišové. Premiér i část jeho rodiny jsou v souvislosti se získáním dotace stíháni kvůli podezření z dotačního podvodu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud